Ubezpieczenia w regionie CEE przekroczyły poziom sprzedaży sprzed pandemii

0
1739

Ubiegłoroczny przypis składki brutto na 17 rynkach ubezpieczeniowych w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) wyniósł 40,82 mld euro, o 8,9% więcej niż w roku poprzednim. Wszystkie rynki z wyjątkiem Słowacji odnotowały dodatnią dynamikę, w niektórych przypadkach nawet dwucyfrową – wynika z danych zebranych przez serwis xprimm.com.

Autorzy opracowania zwracają uwagę na to, że chociaż linie ubezpieczeń majątkowych łącznie miały największy udział we wzroście przypisu w ujęciu rok do roku, należy uczciwie podkreślić, iż w rzeczywistości ubezpieczenia na życie i główne klasy pozostałych ubezpieczeń miały porównywalne udziały, wykazując praktycznie jednolity trend wzrostowy we wszystkich liniach biznesowych. Większym zainteresowaniem cieszyły się produkty o mniejszym udziale w portfelu rynkowym, takie jak ubezpieczenia zdrowotne, gwarancje czy ubezpieczenia finansowe.

Sprzedaż ubezpieczeń na życie osiągnęła poziom zbliżony do roku 2019 – ostatniego przed pandemią. Tymczasem ubezpieczenia majątkowe przekroczyły już rezultat z 2019 r. o ok. 2 mld euro.

Wartość odszkodowań i świadczeń zwiększyła się o 6,26% w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając poziom 22,67 mld euro. W ubezpieczeniach majątkowych głównymi przyczynami sięgającego 6% wzrostu wartości wypłat były ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak tornado, które nawiedziło południowe regiony Czech i Polski, oraz wzrost szkodowości w liniach ubezpieczeń komunikacyjnych.

W ubezpieczeniach na życie wypłacone świadczenia wzrosły o około 6,46%, głównie w wyniku zwiększonej śmiertelności z powodu Covid-19 i letnich upałów.

AM, news@gu.com.pl

(źródło: xprimm.com)