Ubezpieczyciele i pośrednicy pomagają placówkom medycznym i wspierają edukację dzieci

0
576

Inicjatywy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu należą do istotnych elementów działalności firm ubezpieczeniowych w Polsce. Jest to szczególnie widoczne w okresie trwania stanu epidemii koronawirusa. Aczkolwiek warto pamiętać, że „epidemiczne” przedsięwzięcia podmiotów z branży asekuracyjnej to tylko wycinek całej palety podejmowanych przez nie działań z zakresu CSR.

AXA i Provident wspierają finansowo lokalne szpitale

W ostatnim czasie najwięcej inicjatyw z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu było związanych z pomocą, jakiej firmy ubezpieczeniowe udzielają w walce z koronawirusem. Jednym z najnowszych przedsięwzięć było wsparcie finansowe, jakiego AXA i jej partner, firma pożyczkowa Provident, udzieliły szpitalom w Brodnicy, Chełmży, Przasnyszu, Strzelcach Opolskich i Szczytnie. Oba podmioty podjęły decyzję o przesunięciu części środków ze wspólnej inicjatywy kulturalnej „Cześć, tu kino!” – objazdowego kina, które w założeniu miało docierać do mniejszych polskich miast. Do 12 marca projekt odwiedził 70 miast i zgromadził 39 tys. widzów na ponad 600 seansach. Stan epidemii czasowo przeniósł rozrywkę do internetu i zrewidował te plany. W efekcie AXA i Provident zdecydowały o przekazaniu części środków finansowych przeznaczonych na wspomniany cel pięciu szpitalom w miejscach, gdzie było lub miało pojawić się  kino objazdowe. Pomoc trafi do ZOZ im. R. Czerwiakowskiego w Brodnicy, Szpitala Powiatowego w Chełmży, Szpitala im. Dr. Wojciecha Oczko w Przasnyszu, Szpitala Powiatowego im. Prałata J. Glowatzkiego w Strzelcach Opolskich oraz Szpitala Powiatowego w Szczytnie. Wsparcie dla placówek wyniesie łącznie 100 tys. zł.

– Wspierając szpitale, często zapominamy o mniejszych, lokalnych placówkach. Tymczasem prowadzą one trudną walkę nie tylko z koronawirusem, ale także z ograniczeniami finansowymi – podkreśla Patrycja Rogowska-Tomaszycka, członek zarządu Provident Polska. – Poprzez pomoc finansową dla pięciu lokalnych szpitali chcemy nie tylko wesprzeć walkę z wirusem, ale wyrazić także wdzięczność dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia, którzy walczą z epidemią – dodaje.

– Zdajemy sobie sprawę, że nie można wygrać tej walki bez odpowiedniego sprzętu i finansowania, dlatego przekazujemy część środków z projektu „Plan na kino” na potrzeby służby zdrowia. W ten sposób wspieramy te same lokalne społeczności, które objęliśmy naszą kulturalną inicjatywą – podkreśla Mariusz Wójcik, członek zarządu AXA. – Życzymy sobie i wszystkim jak najszybszego powrotu do normalnej rzeczywistości i tego, byśmy znów mogli bezpieczni i zdrowi spotkać się w kinie – dodaje.

200 tys. zł od pracowników PZU

Z kolei pracownicy PZU zebrali 200 tys. zł na pomoc w walce z koronawirusem. Drugie tyle dołożą spółki grupy. Pieniądze, w sumie 400 tys. zł, zostaną w większości przeznaczone na zakup tzw. namiotów barierowych dla zakażonych. Umożliwią sfinansowanie prawie dwóch tysięcy namiotów.

– Ta pomoc ma wyjątkową wartość, niemierzalną w złotówkach. Jest spontanicznym odruchem serca naszych pracowników, którzy dają niezwykłe dowody empatii i solidarności z chorymi, lekarzami i personelem medycznym. Dziękuję wszystkim pracownikom za ich serce i zaangażowanie. Pokazali, że potrafimy jako Grupa PZU skutecznie działać razem nie tylko w biznesie, ale również niosąc bezinteresowną pomoc w tak trudnych dla wszystkich Polaków momentach, jakim jest zagrożenie epidemiczne – podkreśliła prezes PZU SA, Beata Kozłowska-Chyła.

W zbiórce pieniędzy wzięli udział pracownicy ze wszystkich spółek Grupy PZU, w tym PZU SA, PZU Życie, Pekao, Alior Banku i Link4. – Szlachetny gest zasługuje na wsparcie, dlatego podwajamy pomoc. Do każdej ofiarowanej przez pracowników złotówki nasze spółki dokładają drugą. Imponujące efekty zbiórki pokazały, że pomoc potrzebującym, jedna z najważniejszych w Grupie PZU wartości, wypływa ze szczerych chęci pracowników. Angażują się w nią każdego dnia, nie tylko w czasie pandemii – powiedziała prezes PZU Życie, Aleksandra Agatowska.

Namioty barierowe, na których zakup zostanie przeznaczona zebrana kwota, to wynalazek kierownika Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dr. Marcina Kaczora. Szczelnie odgradzają chorego od otoczenia, zapobiegając rozprzestrzenianiu się wirusa. Chronią inne osoby przed zakażeniem, a jednocześnie pozwalają lekarzom na przeprowadzanie niezbędnych zabiegów medycznych. Trafią m.in. do szpitali na Śląsku, gdzie znacznie wzrosła liczba zakażonych koronawirusem.

– Co dzień odbieram niezliczoną liczbę telefonów z różnych miejsc Polski z pytaniami o namioty. Chcemy, by zaczęły służyć jak najszybciej. Przyczyni się do tego pomoc pracowników Grupy PZU. Jesteśmy wdzięczni za ich inicjatywę – powiedział dr Marcin Kaczor.

OVB Polska wspiera edukację podopiecznych SOS Wioski Dziecięce

Pomaga także OVB Polska. Firma postanowiła wesprzeć podopiecznych Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, przekazując środki finansowe i sprzęt komputerowy.

– W obecnym czasie, kiedy nauka ze szkół i placówek dydaktycznych przeniosła się do domów, dzieciom potrzebne są komputery, dlatego postanowiliśmy przekazać sprzęt i środki finansowe, aby pomóc w zapewnieniu zdalnej edukacji podopiecznym Stowarzyszenia, z którym współpracujemy od ubiegłego roku i wiemy, że taki sprzęt jest im bardzo potrzebny – mówi Artur Kijonka, prezes OVB Allfinanz Polska.

W 2019 r. OVB rozpoczęło współpracę ze Stowarzyszeniem, obejmując swoim patronatem sportową imprezę – rozgrywki IX Turnieju Piłkarskiego SOS Wioski Dziecięce o Puchar Dyrektora Krajowego Stowarzyszenia w Kraśniku.

– Miałem wtedy okazję osobiście pogratulować sukcesów młodym sportowcom, przekazać im nagrody i bliżej zapoznać się z działalnością i potrzebami Stowarzyszenia. To było dla mnie bardzo wyjątkowe spotkanie i bardzo cieszę się, że możemy teraz wesprzeć edukację tych dzieci, a na najbliższą przyszłość zaplanować kolejne akcje, które mam nadzieję przyniosą im nie tylko radość, ale też wymierne efekty dla kształtowania ich przyszłości – mówi prezes OVB.

Respirator od TUW „TUW”

Natomiast Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” na wniosek Związku Wzajemności Członkowskiej „Lubelskie” przekazało do Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie środki finansowe na zakup respiratora dla Kliniki Chorób Wewnętrznych i Nadciśnienia Tętniczego z Pododdziałem Chorób Zawodowych i Pododdziałem Szybkiej Diagnostyki.

Instytut pomimo sytuacji epidemicznej udziela świadczeń zdrowotnych, a dużą część pacjentów stanowią mieszkańcy obszarów wiejskich. Z uwagi na to, że posiadane respiratory zostały przekazane do szpitala jednoimiennego w Puławach, placówka nie dysponuje obecnie zabezpieczeniem sali intensywnego nadzoru.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl