Unilink ma zielone światło dla przejęcia bułgarskiej SDI

0
515

Zniknął warunek zawieszający dla transakcji przejęcia bułgarskiej SDI Group przez Unilink. Zgodę na akwizycję wydała Komisja ds. Ochrony Konkurencji (CPC), bułgarski urząd antymonopolowy.

Jak podał serwis SeeNews, CPC uznała, że  przejęcie SDI przez Unilink, który już jest właścicielem jej głównego konkurenta w Bułgarii, I&G Insurance Brokers, nie będzie miała znaczącego wpływu na konkurencję na tamtejszym rynku dystrybucji produktów ubezpieczeniowych. A takie obawy były wyrażane.

Łączny udział rynkowy Unilink i SDI w ubezpieczeniach majątkowych i osobowych za rok 2022 wyniósł 15,61%, a łączny udział w rynku każdej z ich głównych linii biznesowych po transakcji nie przekroczył 40%.

SDI jest najbardziej rozpoznawalną marką ubezpieczeniową w Bułgarii oraz zdecydowanie największym dystrybutorem ubezpieczeń online. W 2022 r. jej przychody ze składek ubezpieczeniowych uplasowały się na poziomie 148,7 mln bułgarskich lewów (327,14 mln zł wg kursu NBP z 23 lutego 2024 r.) według danych opublikowanych przez bułgarski nadzór finansowy. Zapewniło to grupie pozycję największego brokera ubezpieczeniowego w Bułgarii. Grupa Unilink jest obecna na rynku bułgarskim od 2020 roku, dzięki ówczesnemu zakupowi I&G Insurance Brokers.

Więcej na temat zakupu SDI przez Unilink w artykule na portalu GU.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl