Unilink: Rośnie przestępczość w Trójmieście. Mieszkańcy chętniej sięgają po polisy

0
349

Eksperci Unilink postanowili przyjrzeć się metropoliom, w których poziom przestępczości przeciwko mieniu jest najwyższy. Najnowsze dane GUS potwierdzają, że w Trójmieście ostatnio zrobiło się mniej bezpiecznie. Mieszkańcy odpowiadają na ten fakt zwiększonym zainteresowaniem ubezpieczeniami. Chodzi głównie o polisy autocasco i ubezpieczenia domów lub lokali mieszkalnych.

Niepokojąco wyglądają statystyki z Gdyni, gdzie rok do roku (I kw. 2022 r. – I kw. 2023 r.) liczba stwierdzonych przestępstw przeciwko mieniu wzrosła aż o 58%. Jednocześnie w Gdańsku odnotowano znaczący roczny spadek przestępczości przeciwko mieniu (-19%), choć w latach 2018–2022 liczba takich przestępstw stwierdzona na terenie tego miasta wzrosła aż o 51%.

Gdzie najbardziej trzeba uważać na przestępców?

Wedle policyjnych statystyk przez pierwsze siedem miesięcy 2023 r. na terenie Gdańska odnotowano 1520 kradzieży z włamaniem, 109 kradzieży samochodów oraz 2412 pozostałych kradzieży. Z kolei doniesienia mediów wskazują, że mieszkańcy Gdyni muszą uważać m.in. na wyłudzenia metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”. W Sopocie trzeba natomiast pilnować między innymi rowerów i mienia podręcznego.

Jeżeli chodzi o liczbę przestępstw przeciwko mieniu, to zawsze warto brać pod uwagę również populację. Autorzy raportu „Nawigator Ubezpieczeniowy – Mapa przestępczości w Polsce” przygotowanego przez Unilink obliczyli ubiegłoroczną liczbę przestępstw przeciwko mieniu na 10 tysięcy mieszkańców każdego miasta na prawach powiatu oraz powiatu. Gdańsk zajął w tym zestawieniu dziesiąte miejsce na 380 powiatów i miast (wynik: 212).

W grupie sześciu największych miast gorzej od Gdańska wypadł jedynie Wrocław (wynik: 245 – miejsce piąte). Jeszcze gorzej niż Gdańsk zaprezentował się Sopot, zajmujący siódmą pozycję rankingową z wynikiem 239 przestępstw na 10 tys. osób. Lepiej w rankingu przygotowanym przez Unilink wypadła Gdynia (72. miejsce, z wynikiem 133 przestępstwa na 10 tys. osób).

Mieszkańcy Trójmiasta i okolic coraz chętniej kupują ubezpieczenia

Eksperci Unilink już wcześniej zwracali uwagę, że mieszkańcy Warszawy oraz Wrocławia zareagowali częstszymi zakupami polis na wzrost poziomu lokalnej przestępczości. Podobna prawidłowość jest widoczna w przypadku Trójmiasta, co potwierdzają miejscowi doradcy multiagencji.  – Mieszkańcy Gdańska, Gdyni oraz Sopotu w ostatnim czasie chętniej kupują przede wszystkim samochodowe autocasco oraz ubezpieczenia mieszkaniowe. To odpowiedź na doniesienia lokalnych mediów o kradzieżach oraz informacje przekazywane m.in. na portalach społecznościowych – mówi Klaudia Treder, doradczyni ubezpieczeniowa Unilink.

Reagując na plagę ginących elementów samochodowych, klienci trójmiejskich agentów ubezpieczeniowych pytają często, czy dana polisa AC zapewni ochronę na wypadek kradzieży kół lub katalizatora. Jeżeli chodzi o polisy mieszkaniowe, to najbardziej aktualnym tematem na Pomorzu jest przede wszystkim kradzież zewnętrznych elementów pomp ciepła. Dobre ubezpieczenie mieszkaniowe poza cennymi instalacjami oraz murami i elementami stałymi lokum powinno chronić również ruchomości domowe przed skutkami kradzieży z włamaniem. – Warto posiadać polisę zapewniającą ochronę elementów zewnętrznych, np. siłowników bram, a także elementów małej architektury – dodaje Klaudia Treder.

Pomimo coraz lepszej świadomości ubezpieczeniowej, pośrednicy dość często przypominają klientom, że takie ubezpieczenia jak na przykład autocasco i polisa mieszkaniowa są ważne nie tylko w kontekście działań przestępców. – Ochrona dobytku przed pożarem oraz skutkami kaprysów przyrody jest równie ważnym aspektem ubezpieczenia mieszkaniowego oraz polisy AC. Taka ochrona będzie nabierać znaczenia, ponieważ pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna, również nad morzem – podsumowuje Klaudia Treder.

(KS, źródło Unilink)