USA: Ubezpieczyciele chcą partycypacji pacjentów w kosztach leczenia Covid-19

0
383

Prywatne firmy ubezpieczeniowe w USA, które nie wymagały początkowo opłat za leczenie chorych z powodu koronawirusa, zmieniły politykę. Zwracają się teraz o częściowy udział pacjentów w kosztach kuracji – podała stacja CBS News. Leczenie Covid-19 w USA może jednak słono kosztować. Dziennikarze amerykańskiej stacji wyliczyli, że w ciężkich przypadkach to nawet 50 tys. dolarów.

Jednocześnie CBS zwraca uwagę, że zyski firm ubezpieczeniowych gwałtownie wzrosły podczas pandemii. Jak uzasadnia, niewiele osób chodziło do szpitali, a niektóre planowane zabiegi zostały opóźnione – podał rynekzdrowia.pl za PAP.

Według analizy fundacji Kaiser Family Foundation (KFF) w listopadzie 2020 roku blisko 90% chorych nie poniosło kosztów hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem. Skończyło się to wraz z wprowadzeniem szczepionek przeciwko Covid-19.

Obecnie 70% największych ubezpieczycieli w kraju nie rezygnuje już z pobierania opłat za leczenie Covid-19. Kolejne 10% planuje stopniowe wycofywanie się z podziału kosztów do końca października.

Powód jest prosty: subsydiowanie leczenia pacjentów z Covid-19 jest sprzeczne z wysiłkami, aby zachęcić Amerykanów do opieki profilaktycznej w zakresie tej choroby. Wskaźnik hospitalizacji nieszczepionych pacjentów z Covid jest 29 razy wyższy niż pacjentów szczepionych – twierdzi CBS w oparciu o dane Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

CBS uważa, że w pełni ubezpieczeni pacjenci mogą ponosić koszty leczenia związanego z Covid-19 w podobnej wysokości jak przy zapaleniu płuc, które szacuje się na ok. 1300 dol.

Więcej:

https://www.rynekzdrowia.pl/ubezpieczenia-zdrowotne/…

(AM, źródło: rynekzdrowia.pl, PAP)