VIG przejmuje biznes Aegon w Europie Środkowej i Wschodniej

0
600

29 listopada Vienna Insurance Group podpisała z Aegon NV umowę nabycia działalności ubezpieczeniowej Aegon na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i Turcji. VIG przejmie towarzystwa ubezpieczeń majątkowych i na życie Aegon, a także fundusze emerytalne, spółki zarządzające aktywami oraz usługowe.

– Przejęcie biznesu Aegon w Europie Środkowo-Wschodniej to dla naszej grupy ważny krok w celu trwałego wzmocnienia naszej wiodącej pozycji w regionie i wykorzystania nowych możliwości. Portfele firm objętych transakcją doskonale uzupełniają nasze spółki oraz wzmacniają naszą dywersyfikację w tych krajach – skomentowała Elisabeth Stadler, CEO VIG. 

– Chciałbym podziękować naszym pracownikom na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i Turcji za ich znaczący wkład w Aegon przez lata. Wierzymy, że nasze spółki odniosą ogromne korzyści z ogromnego doświadczenia VIG, wiodącej grupy ubezpieczeniowej w regionie – powiedział Lard Friese, dyrektor generalny Aegon.

Wartość transakcji wynosi 830 mln euro. Przejęcie wymaga niezbędnych zgód regulatorów oraz urzędów antymonopolowych. Zamknięcie transakcji ma nastąpić w drugiej połowie 2021 roku.

VIG wzmocni pozycję na Węgrzech

Dzięki akwizycji spółek Aegon austriacka grupa umocni swoją pozycję rynkową w Europie Środkowo-Wschodniej, zostając m.in. numerem jeden na węgierskim rynku ubezpieczeniowym. Z 389 mln euro wypracowanymi w 2019 roku węgierskie towarzystwo ubezpieczeniowe odpowiada za dwie trzecie nabytej składki. Posiada wyważoną mieszankę linii ubezpieczeń na życie i majątkowych oraz silną sieć sprzedaży, głównie poprzez własnych agentów i brokerów. Aegon na Węgrzech zajmuje obecnie 3. miejsce na rynku ubezpieczeń majątkowych i 7. na rynku ubezpieczeń na życie. Wraz z UNION Biztosító, VIG może zwiększyć swój obecny udział w rynku z 8% do ponad 19%. Spółka zarządzająca aktywami na Węgrzech oferuje pełen zakres usług w tym segmencie biznesowym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i zarządza aktywami o wartości około 1,8 mld euro. To sprawia, że jest czwartą co do wielkości firmą zarządzającą aktywami na tamtejszym rynku.

Emerytalne nadzieje grupy

Ponadto VIG rozszerzy zakres działalności w sektorze funduszy emerytalnych w regionie i zadebiutuje na rynku życiowym w Turcji. Wszystkie trzy towarzystwa emerytalne znajdują się w pierwszej czwórce na rynku w swoich krajach. Łączna wartość zarządzanych aktywów wynosi 4,9 mld euro. W Turcji Aegon Turkey jest siódmym graczem na rynku ubezpieczeń na życie (VIG jest tam obecna za pośrednictwem Ray Sigorta). W 2019 roku uzyskał składkę w wysokości 114 mln euro. W Rumunii działalność w zakresie ubezpieczeń na życie jest generowana głównie dzięki partnerstwu bancassurance z rumuńskim Banca Transilvania.

Wolumen przejmowanych składek towarzystw ubezpieczeniowych w czterech krajach stanowi równowartość około 600 mln euro, natomiast ich zysk netto to ok. 50 milionów euro (według danych za w 2019 rok). Według opracowania Komisji Nadzoru Finansowego zatytułowanego „Biuletyn roczny. Rynek ubezpieczeń 2019”, przypis składki brutto Aegon TUnŻ na koniec ubiegłego roku wyniósł 377,67 mln zł. Dla porównania należące do VIG Polska spółki Compensa Życie i Vienna Life zebrały odpowiednio 896,19 mln zł oraz 234,49 mln zł.

Przejmowane podmioty zatrudniają 1650 pracowników. Z obecnej perspektywy VIG zakłada, że współczynnik wypłacalności w momencie zamknięcia transakcji pozostanie w przedziale od 170% do 230%.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here