Ubezpieczenia węglowe coraz droższe i trudniej dostępne

0
460

Kampania Insure Our Future (dawniej Unfriend Coal) opublikowała raport, z którego wynika, że aktywa węglowe są coraz trudniej ubezpieczalne. Powód? Brak chętnych do udzielania ochrony, a jeśli już tacy się znajdą, to dyktują wysokie stawki – informuje „Puls Biznesu”.

Raport wskazuje, że w 2020 roku do grona instytucji ubezpieczeniowych ograniczających lub rezygnujących z ubezpieczeń węglowych dołączyli CNA Hardy, RSA, Aviva i pierwszy ubezpieczyciel z Azji, Samsung Fire & Marine. „PB” podaje, że obecnie grono „węglosceptyków” liczy 23 firmy z globalnej branży ubezpieczeniowej, kontrolujące 12,9% rynku ubezpieczeń i 48,3% reasekuracji.

Według szacunków ekspertów, przynajmniej 65 ubezpieczycieli odpowiadających za ponad 40% łącznej wartości aktywów branżowych złożyło co najmniej deklaracje (choć zróżnicowane w treści) o nieangażowaniu się w nowe projekty węglowe. Powołując się na raport Willis Tower Watson, Insure Our Future zwraca uwagę, że w efekcie odwrotu od „ubezpieczeń węglowych” stawki w tym segmencie wzrosły w tym roku o 40%. Problem ten dotyczy również Polski. Wojciech Dąbrowski, prezes PGE w wywiadzie dla „Parkietu” przyznał, iż wprawdzie PZU nie odmawia jego firmie gwarancji, ale brytyjscy reasekuratorzy zakładu robią problemy z akceptacją tego typu projektów. „PB” zwraca jednak uwagę, że lider polskiego rynku korzysta głównie z reasekuracji opartej o rynek Lloyd’s. A ten, według raportu, jest ostatnim z dużych ubezpieczycieli, który nadal ubezpiecza węgiel.

Gazeta wskazuje, że już wkrótce może zaistnieć nowy trend: rezygnacja z ubezpieczania branży ropy i gazu. Z tego typu ochrony wycofała się australijska Suncorp.

Więcej:
„Puls Biznesu” z 2 grudnia, Magdalena Graniszewska „Węglowa polisa coraz droższa”:
https://www.pb.pl/weglowa-polisa-coraz-drozsza-1102037

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)