Wefox zagrożony niewypłacalnością

0
2312

Mark Hartigan, nowy CEO wefox, ostrzegł w piśmie wysłanym do akcjonariuszy, że w perspektywie kilku miesięcy insurtechowi grozi niewypłacalność w związku z szeregiem wyzwań regulacyjnych i finansowych. Ratunkiem ma być restrukturyzacja, obejmująca m.in. sprzedaż szeregu deficytowych operacji, w tym części biznesu w Polsce – dowiedział się Sky News.

Serwis dotarł do pisma rozesłanego na początku tego miesiąca do akcjonariuszy, w którym Mark Hartigan nakreślił ponury scenariusz niewypłacalności spółki „w sierpniu, a potencjalnie nawet wcześniej”. Wskazał, że wefox prowadził rozmowy mające na celu zatamowanie strat we włoskim oddziale, a także zamknięcie działalności w Niemczech, sprzedaż części biznesu w Polsce oraz rozwiązanie spółki joint venture w Szwajcarii. Szef insurtechu przekazał inwestorom, że jego zobowiązania w Niemczech są „bardzo znaczące i mogą spowodować duże obciążenie gotówkowe spółki”.

Założony w 2015 roku wefox jest wspierany przez czołowych inwestorów technologicznych na świecie, w tym państwowy fundusz majątkowy Mubadala z Abu Zabi, kanadyjskie Omers Ventures, Target Global i G Squared. Do brytyjskich akcjonariuszy insurtechu należy Chrysalis Investments, fundusz notowany na giełdzie w Londynie, który w kwietniu obniżył o jedną trzecią wartość swoich udziałów.

Mark Hartigan w marcu tego roku przejął stery w firmie od Juliana Teickle, jednego ze współzałożycieli firmy. W piśmie do inwestorów opisał działania restrukturyzacyjne jako dające promyk nadziei. Ich elementem są m.in. zwolnienia. Pracę już straciło 60 osób, a oczekuje się, że dołączą do nich kolejne.

W lipcu 2022 roku wefox pozyskał rundę finansowania serii D o wartości 400 mln dolarów, zwiększając swoją wycenę do 4,5 mld dol., co uczyniło go jednym z największych fintechów w Europie. Następnie zabezpieczył kolejne 55 mln dolarów w postaci finansowania kapitałowego i taką samą kwotę w postaci finansowania dłużnego od Barclays i JP Morgan rok temu.

(AM, źródło: Sky News)