Wielka Brytania: Gigantom dramatycznie spadły przychody

0
72

20 największych globalnych firm ubezpieczeniowych odnotowało w 2020 r. łączny przychód w wysokości 1923,9 mld dol., co wskazuje na spadek ich przychodów o ok. 5% rok do roku. 11 podmiotów zaliczyło spadek przychodów. Najwyraźniejszy był on wśród ubezpieczycieli brytyjskich – Prudential, Aviva i Legal&General.

Większość największych firm dotknął nie tylko spadek przychodów z inwestycji wynikający z niskich stóp procentowych i niepewności na rynkach finansowych spowodowanej pandemią, ale też spadek w zawieraniu nowych umów, a co za tym idzie w przychodach ze składek. Prudential ucierpiał głównie wskutek znacznej podwyżki składek reasekuracyjnych, które wzrosły do 32,2 mld dol. z 1,6 mld dol. w roku poprzednim. Większość tej sumy ubezpieczyciel zapłacił Athene Life Re za reasekurację swojego biznesu rentowego. Z tego powodu składka zarobiona netto zjechała o ok. 75%. Ponadto 5% spadku odnotowała składka przypisana brutto wskutek niższej sumy nowych składek z Azji i niższej sprzedaży produktów rentowych w USA.

W odróżnieniu od Prudentiala, Aviva ucierpiała wskutek słabości zwrotów z inwestycji, zwłaszcza w biznesie życiowym w Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz zarządzania aktywami we Francji i Włoszech. Spadki przychodów z inwestycji wyniosły dla tych działalności odpowiednio 51%, 70% i 28%.

Legal & General czerpie ok. 80% swoich przychodów z działalności inwestycyjnej. W rezultacie 26,1% spadku przychodów z inwestycji w 2020 r., do 39,2 mld funtów z 53 mld funtów w roku poprzednim, zmalał cały strumień przychodów ubezpieczyciela. O 37,1% spadły zyski z inwestycji finansowych, a o 24% przychody z dywidend.

(AC, źródło: Global Data)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here