Wiener: Wizyta u mechanika coraz częstszą praktyką przed wyjazdem autem na ferie

0
444

Z badania przeprowadzonego przez Wiener wynika, że 61% respondentów pojedzie na ferie samochodem. Połowa z nich zrobi przegląd u mechanika przed wyjazdem.

Badani, którzy planują podróżować autem, przygotowują je na zimowy wyjazd w różny sposób. Najczęściej przed ruszeniem w drogę robią kontrolę u mechanika (50% wskazań). W zeszłorocznej edycji badania przegląd u mechanika zadeklarowało 38% respondentów. 23% kupuje dodatkowe wyposażenie auta, np. łańcuchy na koła (20% w 2023 r.), a 18% nabywa dodatkowe ubezpieczenie auta przed wyjazdem (+4 pp. r/r). Natomiast 38% nie robi żadnych specjalnych przygotowań.

– Te wyniki napawają optymizmem – z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się na dodatkową kontrolę auta u mechanika przed wyjazdem. W zeszłym roku przed feriami zrobiło to 38% osób, a w tym roku już co druga. To znaczący skok, który realnie poprawi bezpieczeństwo na drogach. Jako ubezpieczycieli niezwykle cieszy nas też fakt, że coraz więcej osób decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie auta przez wyjazdem. Warto pamiętać, że ubezpieczenia assistance, na przykład w Wienerze, nie trzeba kupować na cały rok. Można wybrać ochronę na krótszy, np. 30-dniowy okres, co jest popularnym rozwiązaniem podczas wyjazdów na urlopy – komentuje Marek Dmytryk z Wiener.

Mężczyźni chętniej ubezpieczą auto przed wyjazdem

Z badania wynika, że mężczyźni dwa razy częściej niż kobiety wykupują dodatkowe ubezpieczenie auta przed wyjazdem. Robi to 24% mężczyzn i dla porównania – tylko 12% kobiet. Panie natomiast nieco chętniej decydują się na kontrolę auta u mechanika – robi tak 51% badanych kobiet i 48% mężczyzn.

O badaniu:

Badanie przeprowadzono na panelu Ariadna w dniach 12–15 stycznia 2024 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1042 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

(AM, źródło: Wiener)