Wysoka suma, koszty leczenia i rehabilitacja to filary dobrej polisy NNW

0
548

Rozmowa z Andrzejem Paduszyńskim, dyrektorem Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych Compensy

Aleksandra E. Wysocka: – Gdy zbliża się lato, agenci tradycyjnie wyruszają do szkół, żeby rozmawiać o grupowych ubezpieczeniach dla dzieci i młodzieży…

Andrzej Paduszyński: – Maj i czerwiec to naprawdę gorący okres dla agentów, którzy pragną dotrzeć do rodziców i szkół z atrakcyjnymi propozycjami. To miesiące, w których odnawiamy umowy i składamy nowe oferty.

Od pięciu lat udostępniamy agentom również oferty indywidualne, które pozwalają na zakup ubezpieczenia także poza szkołą. Każdy agent współpracujący z nami może w prosty sposób wystawić polisę ubezpieczeniową dla dziecka.

Gdy nadejdzie okres wakacji, ważne jest, abyśmy nie tylko myśleli o beztroskim wypoczynku dzieci, ale także o ich bezpieczeństwie. Dlatego pragniemy dotrzeć do jak największej liczby rodziców i agentów, oferując możliwość skorzystania z indywidualnych ubezpieczeń, które zapewniają ochronę w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń.

Warto pamiętać, że życie pełne jest niespodzianek, ale z odpowiednim ubezpieczeniem możemy stawić czoło trudnościom z większym spokojem. Niezależnie od tego, czy dziecko jest w szkole, na wycieczce, czy bawi się na podwórku, ubezpieczenie NNW dla niego daje poczucie bezpieczeństwa i zapewnia wsparcie w nagłych sytuacjach.

A wizyta u agenta nie jest konieczna, żeby zawrzeć taką polisę?

– Ze wszystkimi wariantami ubezpieczenia można zapoznać się na naszej stronie nnwszkolne.compensa.pl. Rodzice mogą zrobić to również samodzielnie. Agenci mają spersonalizowany link właśnie do tej strony i mogą go przekazać swoim klientom, którzy samodzielnie wykupią odpowiedni dla siebie wariant.

Również jeśli szkoła wynegocjuje własne warunki na jedną, dwie, trzy czy cztery oferty, może je zawiesić na tej stronie www.szkola.compensa.pl i udostępnić rodzicom indywidualny kod. Dzięki tym różnorodnym ścieżkom dostępu sprzedajemy to ubezpieczenie również poza sierpniem i wrześniem, i ta sprzedaż rośnie z roku na rok.

Czy ubezpieczenia indywidualne NNW już dominują w portfelu Compensy nad grupowymi?

– Obecnie, jeśli spojrzymy na liczbę ubezpieczonych dzieci, polisy indywidualne stanowią 45% naszego portfela, podczas gdy 55% to dzieci ubezpieczone grupowo w szkołach. Tu dynamika przesuwa się na korzyść ubezpieczeń indywidualnych.

Możemy przypuszczać, że za kilka lat ubezpieczenia grupowe będą występować głównie w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do internetu jest utrudniony, rodzice są mniej mobilni, a szkoły bardziej tradycyjne.

Na co powinien zwrócić uwagę rodzic, kupując lub odnawiając polisę dla swojego dziecka?

– Przede wszystkim ważna jest wysoka suma ubezpieczenia. Im wyższa suma, tym większe świadczenie w przypadku jakiejkolwiek szkody zdrowotnej, takiej jak zwichnięcia czy złamania, które niestety często dotykają dzieci. Warto pamiętać, że średnio mniej skomplikowane złamania stanowią ok. 3–4% całkowitego uszczerbku. Przykładowo, jeśli suma ubezpieczenia wynosi 20 tys. zł i pomnożymy ją przez 3%, możemy oszacować, że świadczenie wyniesie ok. 600 zł.

Po drugie, w przypadku bardziej skomplikowanych złamań, które również mogą się zdarzyć, istotnym elementem są rehabilitacja i koszty leczenia. Chociaż pewne procedury chirurgiczne są dostępne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), wszelkie dodatkowe koszty, takie jak leki, gips czy orteza, należy pokryć samodzielnie. W niektórych przypadkach konieczne są również bardziej skomplikowane operacje, których wykonanie prywatnie może być łatwiejsze niż w systemie NFZ. Rehabilitacja jest istotna dla jak najszybszego powrotu dziecka do pełnej sprawności. W publicznym systemie zdrowia dostęp do rehabilitanta może być utrudniony, czas oczekiwania na wizytę wynosi nawet kilka miesięcy, a liczba rehabilitacji bywa ograniczona.

Oczywiście istnieje również wiele innych dodatkowych korzyści, takich jak pokrycie kosztów korepetycji czy wsparcie psychologiczne związane z hejtem czy stalkingiem. Takie świadczenia są już standardem. Przy ocenie ofert ubezpieczeń szkolnych warto zwrócić uwagę, czy pomoc psychologiczna po wypadkach jest dostępna zarówno dla dziecka, jak i rodziców.

Podsumowując, odpowiednia polisa ubezpieczeniowa dla dziecka powinna mieć wysoką sumę ubezpieczenia, uwzględniać koszty leczenia i rehabilitacji, oraz oferować dodatkowe korzyści, które mogą być istotne dla dobra i bezpieczeństwa dziecka oraz jego rodziców.

Produkty są w miarę zunifikowane rynkowo, ale jednak co roku coś nowego się pojawia. Co w tym roku wprowadza Compensa?

– Postanowiliśmy, że od tego roku każdy, kto wykupi ubezpieczenie – zarówno grupowe, jak i indywidualne – będzie mógł skorzystać z progresji razy dwa dla uszczerbków powyżej 25%. Mówimy tu o znacznych uszczerbkach, które rzadko się zdarzają, ale w przypadku ich wystąpienia najbardziej potrzebujemy solidnego wsparcia finansowego, aby utrzymać nasz standard życia, zaopatrzyć się w niezbędne rzeczy czy nawet zmienić lokal mieszkalny.

Ponadto, wprowadziliśmy dodatkowe ubezpieczenie związane z kosztami wycieczki. Czasami zdarza się, że z powodu wypadku dziecko nie może wziąć udziału w zaplanowanej wycieczce szkolnej, a my już zapłaciliśmy za nią i zwrot kosztów nie jest uwzględniony. W takim przypadku jesteśmy w stanie zrekompensować koszty wycieczki do 500 zł.

Coraz więcej mówi się o konieczności lepszej opieki nie tylko psychologicznej, lecz także psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży…

– Dlatego w Compensie zwiększamy limit na leczenie dzieci, które przebywają długotrwale w szpitalach psychiatrycznych. Ta nowa możliwość będzie dostępna już w tym roku.

Ponadto, wprowadzamy świadczenie w przypadku śmierci dziecka na terenie placówki szkolnej. To temat trudny i delikatny i wolelibyśmy nie musieć o tym rozmawiać w kontekście dzieci, ale niestety, taka sytuacja może się zdarzyć. W tym przypadku sumy ubezpieczenia są podwójne, a nawet potrójne.

Dodatkowo, przygotowujemy specjalny pakiet edukacyjny dla szkół, który zostanie wprowadzony za pośrednictwem naszych agentów. Będziemy o tym szerzej informować.

Dziękuję za rozmowę.

Aleksandra E. Wysocka


POBIERZ | SUBSKRYBUJ W APPLE PODCASTS | SUBSKRYBUJ W SPOTIFY