Z PZU i Avivą na przekór złemu losowi

0
533

Ubiegłotygodniowe działania ubezpieczycieli w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu koncentrowały się na inicjatywach wspierających w radzeniu sobie z trudnymi przypadkami losowymi. 15 lutego, w Międzynarodowym Dniu Walki z Nowotworami, wystartował portal Onkorodzice.pl – miejsce wsparcia i wymiany doświadczeń dla rodziców dzieci cierpiących na choroby nowotworowe. Fundatorem platformy uruchomionej przez Fundację Iskierka jest PZU Zdrowie. Z kolei Aviva wsparła finansowo Oddział Chirurgii Przewodu Pokarmowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach, który niedawno uległ pożarowi.

Onkorodzice.pl to obszerna, rzetelna baza wiedzy na temat nowotworów dziecięcych, z której mogą korzystać zarówno rodzice, jak i środowisko medyczne. Zawiera uporządkowane  i zweryfikowane informacje, których najczęściej poszukują opiekunowie chorych dzieci. Ma ułatwić wzajemny kontakt osób znajdującymi się w podobnej sytuacji. To także przestrzeń do wspólnych działań dla lekarzy i organizacji pozarządowych  związanych z onkologią dziecięcą. 

– Dobra współpraca tworzy dobre projekty. Jako rodzic, który sam towarzyszył w leczeniu własnego dziecka dumna jestem, że my, rodzice jesteśmy siłą, która daje oparcie naszym dzieciom, ale i też nam samym. Z tej siły rodziców powstał portal Onkorodzice.pl, efekt połączenia różnych kompetencji, wiedzy i potencjału świata nauki – mówi Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes Fundacji Iskierka. 

– To, że PZU Zdrowie mogło się przyczynić do powstania tak potrzebnego i wyjątkowego miejsca, jakim jest portal Onkorodzice.pl, to dla mnie i dla naszej organizacji ogromny zaszczyt. W Polsce co roku diagnozowanych jest około 1100–1200 nowych zachorowań na nowotwory u dzieci. Ta diagnoza zazwyczaj przychodzi niespodziewanie i pozostawia rodziców w poczuciu bezradności i strachu. Portal zapewnia ścieżkę postępowania dla opiekunów małego pacjenta, która pomaga odnaleźć się im w nowej, trudnej rzeczywistości – mówi Anna Janiczek, prezes zarządu PZU Zdrowie.

Na portalu można znaleźć między innymi informacje na temat:

  • rodzajów nowotworów dziecięcych, wraz z diagnostyką, objawami i leczeniem;
  • profilaktyki chorób nowotworowych u dzieci, czynników ryzyka, badań, jakie warto wykonywać regularnie oraz objawów, które powinny wzbudzić czujność onkologiczną rodziców;
  • listy ośrodków specjalistycznych i poradni, dane kontaktowe konsultantów wojewódzkich;
  • słowniczek terminologii, która funkcjonuje na oddziałach szpitalnych wśród personelu medycznego, jak i rodziców, którzy są na dalszych etapach leczenia;
  • historie dzieci wyleczonych, które są najlepszym przykładem na to, że współczesna onkologia dziecięca daje duże szanse na wyzdrowienie;
  • pomocy psychologicznej, socjalnej i terapeutycznej dla całej rodziny. 

Informowanie o trudnych sprawach w sposób empatyczny i zrozumiały to główne założenie portalu, który  będzie stale rozwijany, tak aby znalazły się w nim wszystkie aspekty onkologii dziecięcej. 

Aviva finansuje zaawansowaną technologię

Z kolei Aviva przekazała darowizny w kwocie 62 tys. zł na zakup systemu zintegrowanego przekazu danych z sali zabiegowej i operacyjnej dla Oddziału Chirurgii Przewodu Pokarmowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach. Jest to jedna z potrzeb wskazanych przez oddział, aby wrócił do normalnego działania po pożarze.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach należy do największych szpitali na Górnym Śląsku – dysponuje ok. 600 łóżkami dla pacjentów.

Chcemy pomóc oddziałowi szybko wrócić do normalnego leczenia pacjentów. Pandemia wzmocniła przekonanie, jak ważna jest ochrona zdrowia, w tym leczenie specjalistyczne. Inicjatywa wsparcia odbudowy oddziału wyszła od naszych agentów ubezpieczeniowych z regionu katowickiego – powiedziała Jolanta Karny, wiceprezes Avivy.

– Dzięki darowiźnie otrzymanej od towarzystwa ubezpieczeniowego Aviva Oddział Kliniczny Chirurgii Przewodu Pokarmowego będzie mógł powrócić do swojego funkcjonowania w zakresie szkolenia kadr medycznych i szkolenia studentów wydziału lekarskiego SUM, które obecnie w dobie pandemii Covid-19, a przede wszystkim poprzez zniszczenia wynikające z pożaru, który dotknął oddział, były niemożliwe do przeprowadzenia. Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazaną pomoc, która wybitnie przyczyni się do poprawy jakości funkcjonowania oddziału – dodała dr n. med. Daria Dranka-Bojarowska z Oddziału Chirurgii Przewodu Pokarmowego, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Katowicach.

(AM, źródło: Aviva, PZU)