Zdrowie, ekologia, kultura – ubezpieczyciele pomagają na różne sposoby

0
426

Ostatni tydzień obfitował w ubezpieczeniowe inicjatywy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Co więcej, obejmowały one bardzo szerokie spektrum działań – od zdrowotnych przez ekologiczne, na kulturalnych kończąc.

Nowoczesny sprzęt dla małych pacjentów

Szczególną aktywność w obszarze CSR przejawiały podmioty z Grupy PZU. TUW PZUW przekazał Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku – największemu szpitalowi na Pomorzu – zdalne stetoskopy. Urządzenia mają służyć pacjentom Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii. Umożliwiają badanie płuc i serca w warunkach domowych.

– Dla każdego, a tym bardziej dziecka, sam pobyt w szpitalu jest stresującym przeżyciem. Jest jeszcze gorszą traumą w okresie pandemii, ponieważ oznacza rozłąkę pacjenta z bliskimi, którzy nie mogą go odwiedzać. Zdalne stetoskopy pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia chorych na odległość. Dzięki nim pacjenci, których stan na to pozwala, mogą dochodzić do zdrowia w domach i poddawać się badaniom bez konieczności wizyty w szpitalu – powiedział prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.

– Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować za ofiarowany sprzęt, tym bardziej że będzie pomagał w leczeniu naszych najmłodszych pacjentów. Badanie w warunkach domowych jest po pierwsze wygodne, a po drugie zawsze dobrze wpływa na komfort psychiczny dzieci, co z kolei może przyspieszyć proces odzyskiwania pełni zdrowia – zaznaczył dyrektor naczelny UCK w Gdańsku Jakub Kraszewski.

Chory albo jego rodzic przykłada zdalny stetoskop we wskazane punkty na ciele, a lekarz dostaje natychmiastowy odczyt za pośrednictwem platformy internetowej.

– Można samodzielnie wykonywać badanie w dowolnym miejscu i czasie, kierując się wskazówkami specjalnej aplikacji albo lekarza. Wyniki wszystkich badań są w każdym miejscu i czasie dostępne online dla lekarza – wyjaśnił dyrektor ds. medycznych TUW PZUW Piotr Daniluk.

Urządzenia sprawdziły się już w praktyce. Ofiarowane przez TUW PZUW stetoskopy służą pacjentom szpitali w Małopolsce, Wielkopolsce i na Śląsku. Pomagają też w opiece nad zakażonymi Covid-19 pacjentami tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie. Chronią personel medyczny, ograniczając ryzyko zbyt częstych kontaktów z zakażonymi.

PZU Zdrowie zabezpiecza punkt szczepień drive thru w Warszawie

Od kilku dni działa też pierwszy w Warszawie punkt szczepień typu drive thru, z którego może skorzystać każda osoba ze skierowaniem. Zlokalizowany na parkingu przy skrzyżowaniu ulic Woronicza i Modzelewskiego, w okolicy stacji Metro Wierzbno punkt zorganizowało i zabezpiecza medycznie PZU Zdrowie. Miejsca na ten cel użycza bezpłatnie Telewizja Polska.

Drive Thru – Punkt Szczepień Woronicza PZU Zdrowie jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8–16. Obsługują go pracownicy Centrum Medycznego PZU Zdrowie Warszawa Puławska. Na szczepienie należy zapisać się wcześniej przez bezpłatną infolinię 989 lub Internetowe Konto Pacjenta. Pierwsi pacjenci zjawili się już 10 maja.

– To kolejne działanie związane z walką z pandemią, które PZU Zdrowie kieruje do wszystkich potrzebujących, nie tylko naszych pacjentów. Wierzę, że ogólnodostępny punkt szczepień pomoże mieszkańcom Warszawy i okolic szybciej skorzystać ze szczepienia, a tym samym przybliży wyczekiwany powrót do normalności. Dziękuję wszystkim naszym pracownikom zaangażowanym w powstanie i prowadzenie punktu. Wyrazy uznania należą się również zarządowi Telewizji Polskiej, który wsparł nas w organizacji i nieodpłatnie udostępnił teren w dobrej lokalizacji – mówi Anna Janiczek, prezes zarządu PZU Zdrowie.

– Telewizja Polska od początku pandemii poprzez programy informacyjne, cykliczne, rozmowy z ekspertami i autorytetami w dziedzinie medycyny pomaga Polakom przetrwać ten trudny dla nas wszystkich czas. Jesteśmy  gotowi do wsparcia tej ważnej społecznie inicjatywy, która pozwoli Polakom skorzystać bezpiecznie i sprawnie ze szczepienia. Poprzez zaangażowanie w tego typu działania Telewizja Polska może kontynuować swoją misję. Bądźmy wszyscy solidarni i odpowiedzialni – mówi Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej.

TUW „TUW” sprzątał brzegi Warty od źródeł do ujścia

Z kolei Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” we współpracy z Wielkopolską Izbą Rolniczą zaangażowało się w VII Sprzątanie brzegów Warty od źródeł do ujścia. Jest to największa w Europie akcja oczyszczania środowiska wodnego z pozostawionych przez ludzi szkodliwych odpadów. Inicjatorem sprzątania brzegów Warty jest Fundacja Ratuj Ryby. Akcję wpierają samorządy terytorialne, organizacje pozarządowe i wiele osób prywatnych. 

Tegoroczna akcja została zadedykowana Aleksandrowi Dobie, który od pierwszych dni powstania programu rewitalizacji rzeki propagował i zapraszał do udziału, wspominając swoje dzieciństwo w Swarzędzu, z którego uciekał nad Wartę.

Dzięki akcji udaje się co roku oczyścić Wartę, liczącą  800 km długości, z kilkudziesięciu ton śmieci, zagrażających zdrowiu ryb, ludzi i środowisku.

Rezydencje literackie Ergo Hestii

W minionym tygodniu zarząd Fundacji Wisławy Szymborskiej wyłonił laureatów programu rezydencji literackich, którego mecenasem jest Ergo Hestia. W mieszkaniu noblistki będą przebywać Joanna Ostrowska oraz Andrzej Titkow. Do programu zgłosiło się ponad 50 twórców. Każdy rezydent będzie przebywał w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej przez 4 tygodnie, w ustalonym z organizatorem terminie, by móc realizować swój projekt literacki. Organizator zapewnia również rezydentom stypendium pieniężne w wysokości 2000 zł i zwrot kosztów przejazdu, a także umożliwia dostęp do Archiwum Wisławy Szymborskiej w Bibliotece Jagiellońskiej i organizuje spotkanie autorskie.

Rezydencje artystyczne są elementem szerszej współpracy Ergo Hestii i Fundacji Wisławy Szymborskiej realizowanej w ramach jubileuszu 30-lecia ubezpieczyciela. Instytucje organizują ponadto konkurs Literacka Podróż Hestii. Towarzystwo jest również partnerem strategicznym Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w 2021 r.

(AM, źródło: PZU, TUW „TUW”, Ergo Hestia)