Zurich: Zysk operacyjny, jakiego nie widzieli od kryzysu

0
311

W ciągu następnych dwóch lat Zurich Insurance spodziewa się dalszego wzrostu przychodów i zysku – zapowiedział dyrektor finansowy szwajcarskiego ubezpieczyciela George Quinn po ogłoszeniu najwyższego od czasu kryzysu finansowego zysku rocznego.

W świecie ogarniętym pandemią na początku 2020 r. perspektywy przed ubezpieczycielami rysowały się ponuro, ale utrzymali oni rentowność, wykluczając Covid-19 z wielu polis i podnosząc składki. Zurich, piąty największy ubezpieczyciel europejski, odnotował przekraczający prognozy, 35% wzrost przychodu operacyjnego za 2021 r. Wyniósł on 5,7 mld dol. i był najwyższy od 2007 r., do czego przyczyniły się mocne wyniki biznesu korporacyjnego i niższe roszczenia pandemiczne. Swoje trzyletnie cele ubezpieczyciel określił w listopadzie 2019 r., podnosząc cel zysku operacyjnego do ponad 14% zwrotu na kapitale, z wcześniejszego 12%. Zwrot na kapitale w 2021 r. wyniósł 14%.

Zurich planuje sprzedać więcej ksiąg ubezpieczeń na życie zamkniętych dla nowych klientów. Sprzedaż włoskich zamkniętych ksiąg życiowych i emerytalnych portugalskiemu Gama Life uwolniła ok. 1,2 mld dol. kapitału. Szykowana jest dużo większa transakcja tego typu w Niemczech. Na razie Zurich zaproponował podwyższenie dywidendy do 22 franków szwajcarskich na akcję, o 10% w stosunku do ubiegłorocznej.

(AC, źródło: Reuters)