CBA zatrzymało powołujących się na nieistniejące wpływy w PZU

0
773

Funkcjonariusze CBA zatrzymali siedem osób powołujących się na wpływy w organach ścigania i spółkach Skarbu Państwa, m.in. w PZU, choć z ustaleń śledztwa wynika, że nie mieli z nimi nic wspólnego.

Zatrzymanie jest efektem śledztwa prowadzonego przez delegaturę Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie wspólnie ze Śląskim Wydziałem Zamiejscowym Prokuratury Krajowej w sprawie działalności w 2020 r. zorganizowanej grupy przestępczej. Jak ustalono w toku śledztwa, grupa powoływała się na wpływy w instytucjach publicznych, w tym w organach ścigania i w spółkach Skarbu Państwa, m.in. PZU, oraz podejmowała się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe i ich obietnice. Jak podał portal TVP Info, z ustaleń agentów CBA wynika, że biznesmeni faktycznie nie mieli żadnego związku ze spółkami SP.

W związku z tym śledztwem funkcjonariusze CBA zatrzymali na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego siedem osób, w tym trzech przedsiębiorców. Czterem zatrzymanym ogłoszono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw płatnej protekcji oraz przyjęcia korzyści majątkowych o wartości co najmniej 1,3 mln zł i obietnic wręczenia korzyści majątkowych w wysokości kilkudziesięciu milionów złotych.

Zatrzymanym przedsiębiorcom prokurator przedstawił zarzuty wręczenia korzyści majątkowych w zamian za podjęcie się bezprawnego załatwienie spraw. Wobec sześciu zatrzymanych osób, na wniosek prokuratury, sąd zastosował tymczasowy areszt na trzy miesiące. Planowane są kolejne czynności.

(AM, źródło: CBA, TVP Info)