Chiny: Ubezpieczycielom wolno więcej inwestować

0
591

Chiński nadzór bankowy i ubezpieczeniowy poinformował o podniesieniu limitu inwestycji krajowych ubezpieczycieli w akcje, co ma służyć wprowadzeniu większej ilości długoterminowych funduszy na rynek kapitałowy.

Chińska komisja nadzoru (CBIRC) w piątek 17 lipca 2020 r. oświadczyła, że zezwoli firmom ubezpieczeniowym inwestować w akcje do 45% całości ich aktywów zaksięgowanych na koniec poprzedniego kwartału. Obecnie firmy ubezpieczeniowe obowiązuje limit 30% wszystkich aktywów, które wolno im inwestować w akcje. Inwestycje będą ograniczone do 10% całego kapitału zakładowego każdej spółki notowanej na giełdzie. Oficjalny biuletyn giełdy w Szanghaju stwierdza, że podniesienie limitu inwestycji z 30 do 45% powinno skutkować wprowadzeniem na chiński rynek akcji serii A setek miliardów juanów.

W dniu ogłoszenia decyzji CBIRC akcje na giełdzie w Szanghaju zwyżkowały, ale wciąż pozostawały w najgorszym tygodniowym spadku od pięciu miesięcy, jako że lepsze od oczekiwanych dane PKB napędzały niepokój o tempo polityki luzowania, podczas gdy inwestorzy zagraniczni zyskiwali na hossie.

(AC, źródło: Reuters)