Co z imprezą odwołaną z powodu koronawirusa?

0
2158

Firmy chcące dokonać zakupu ubezpieczenia na wypadek odwołania imprezy na całym świecie nie uzyskają ochrony, jeśli powodem będzie koronawirus. Ubezpieczyciele w pośpiechu wyłączają epidemię z zakresu swoich polis.

Grand Prix Formuły 1 w Szanghaju i Światowy Kongres Telefonii Komórkowej w Barcelonie należą do imprez sportowych i dużych konferencji odwołanych z powodu epidemii koronawirusa – podaje agencja Reuters. Organizatorzy imprez, którzy mają ochronę na wypadek epidemii, będą mogli zgłosić roszczenie z tytułu odwołania z powodu koronawirusa, pod warunkiem że wydarzenie miało się odbyć w kraju objętym zakazem podróżowania albo ograniczeniem zgromadzeń publicznych. Wiele firm nie wykupuje dodatkowej ochrony na wypadek epidemii, ale duże imprezy najczęściej taką ochronę mają.

Tymczasem dla tych, którzy obecnie planują organizację imprez muzycznych czy sportowych albo targów i zakup ubezpieczenia, niekiedy z dwuletnim wyprzedzeniem, ochrona nie będzie dostępna.

– Na chwilę obecną trudno byłoby uzyskać ochronę na wypadek koronawirusa dla jakiejkolwiek imprezy i będzie tak, dopóki niewiele wiemy o tym wirusie – stwierdziła Rebecca Mitchell, underwriter z Argo Global zajmująca się sytuacjami nadzwyczajnymi.

Chociaż nie wszyscy organizatorzy kupują dodatkową ochronę na wypadek epidemii, i tak straty ubezpieczycieli chroniących odwołanie imprez prawdopodobnie przekroczą 100 mln dol., szacuje Tim Thornhill, dyrektor sprzedaży ubezpieczeń imprez rozrywkowych i sportowych w należącej do Lloyd’s firmie brokerskiej Tysers.

Do odwołanych imprez zaliczają się targi sztuki Art Basel w Hongkongu, co, jak ocenia jeden z underwriterów, okaże się kosztowne dla ubezpieczycieli ze względu na wysoką wartość dzieł.

Analitycy z Jefferies szacują wartość ubezpieczeniową Grand Prix w Szanghaju na 500 mln dol., chociaż brokerzy, z którymi rozmawiała agencja Reuters, spodziewają się, że straty będą mniejsze.

Edel Ryan z zespołu ryzyk specjalnych Marsh zwraca uwagę, że sformułowania w warunkach ubezpieczenia i kontraktach są często zniuansowane, więc może być trudno powiedzieć, czy ochrona obowiązuje.

Wielcy ubezpieczyciele, tacy jak Zurich czy należący do Lloyd’s Hiscox, stwierdzili, że jak na razie nie spodziewają się istotnego uszczerbku finansowego z powodu wirusa. Gdyby jednak odwołane zostały wielkie imprezy, w tym olimpiada w Tokio, bez wątpienia ucierpiałoby wiele syndykatów Lloyd’s.

AC