Global Data: Spada popyt na ubezpieczenia inteligentnych domów

0
420

Pandemia ograniczy popyt na polisy dla domów, których urządzenia są sterowane za pomocą podłączenia do internetu, mimo że konsumenci zwracają się ku technologii – stwierdza firma analityczna Global Data.

Cyfryzacja jest najważniejszym trendem we wszystkich branżach, gdy konsumenci i firmy unikają interakcji bezpośrednich. Jednak technologia inteligentnego domu traci na niezbędności, gdy ludzie znaczną część swojego czasu spędzają w domu.

– Ankieta przeprowadzona wśród brytyjskich konsumentów wskazuje, że użycie różnych technologii przez właścicieli ubezpieczanych domów wzrosło w 2019 r. w odniesieniu do wszystkich domowych urządzeń – komentuje Daniel Pearce, analityk ubezpieczeniowy z Global Data. – Taki trend to dobra wiadomość dla ubezpieczycieli oferujących polisy dla inteligentnych domów, jako że niektóre technologie, takie jak detektory wycieku wody i inteligentne systemy bezpieczeństwa, przyczynią się do obniżenia kosztów i zmniejszenia częstości szkód.

Tymczasem wskutek rozprzestrzeniania się koronawirusa rząd Wielkiej Brytanii wprowadził kwarantannę. Obostrzenia spowodowały bezprecedensowy wzrost ilości czasu spędzanego w domu.

Więcej czasu w domu niewątpliwie wpłynie na spadek sprzedaży pewnych urządzeń, na której w przeciwnym razie skorzystaliby dostawcy ubezpieczeń domów. Ubezpieczeni będą teraz mniej skłonni do zakupu np. detektora wycieku wody, ponieważ będą mieć poczucie, że z pewnością zauważą wyciek prędzej, skoro dłużej przebywają w domu. Szkody związane z wyciekiem z pękniętej rury są jednym z największych wyzwań dla ubezpieczycieli, więc taki trend będzie niepokojący dla tych, którzy chcieliby włączyć tę technologię do swoich polis.

– Wskutek nadciągającej recesji i spadku rozporządzalnych dochodów ludzie nie będą już dysponować środkami na zakup takiej technologii. To stwarza problem dla oferty ubezpieczeń inteligentnych domów, bowiem technologia ta jest kosztowna i na ogół nabywana przez konsumenta. Konkurencyjny charakter rynku ubezpieczeń domów sprawia, że prawie niemożliwe jest przeniesienie kosztu na ubezpieczonych za pomocą podwyżki składek. Ubezpieczyciele oferujący technologię za darmo również staną przed problemem, gdy wziąć pod uwagę wąskie marże typowe dla rynku ubezpieczeń domów – zauważa Daniel Pearce.

Połączenie implikacji kwarantanny i zredukowanego dochodu rozporządzalnego spowolni tempo, w jakim technologia może być włączana w polisy domów, co znaczy, że korzyści, jakie może przynieść technologia, nie będą przez jakiś czas widoczne.

AC