Jak długo będą rosły stawki w ubezpieczeniach dla firm?

0
543

W ocenie Warty kwestie inflacyjne pozostają najistotniejszym czynnikiem wzrostu cen korporacyjnych ubezpieczeń majątkowych. Z jednej strony nie widać perspektywy szybkiego zdławienia procesu wzrostu cen, a z drugiej efekty inflacji są już mocno widoczne w wartościach średnich szkód.

Inne czynniki, takie jak zmiany klimatyczne powodujące gwałtowne zjawiska pogodowe, niedobory pracowników czy niska rentowność korporacyjnych ubezpieczeń majątku, albo pozostają aktualne, albo jak w przypadku gigantycznego wzrostu stawek w reasekuracji czy wzrostu skali upadłości firm – jeszcze się nasiliły.

Według prognoz ekspertów Warty w I połowie roku w ubezpieczeniach majątku wciąż będzie można zaobserwować wzrost stawek – ubezpieczyciele będą uwzględniać w cenach potężny wzrost stawek w reasekuracji. W drugim półroczu można spodziewać się stabilizacji stawek, aczkolwiek dla wielu klientów (w szczególności tych, którzy będą odnawiać umowy wieloletnie) wciąż będzie ona oznaczać istotny wzrost ceny. Stabilne stawki z 2023 r. w większości przypadków wciąż będą wyższe niż te w dotychczasowych umowach. Ubezpieczyciel zastrzega, że taki scenariusz ewolucji stawek zakłada, iż proces aktualizacji SU będzie coraz bardziej powszechny i w dużo większym stopniu obejmie również mniejsze firmy.

Zakład spodziewa się również, że w OC w 2023 r. będziemy mieli do czynienia ze status quo, czyli systematycznymi, ale umiarkowanymi wzrostami. Dopiero w 2024 r. będzie można obserwować dynamiczniejsze wzrosty, gdy efekt inflacji będzie silniej widoczny w wartościach szkód.

Warta przyznaje, że najtrudniej ocenić kierunki rozwoju rynku w ubezpieczeniach gwarancji i D&O, gdyż w tym obszarze pojedyncze zdarzenie może diametralnie zmienić sytuację rynkową.

(AM, źródło: Warta)