KNF ukarała Vienna Life za nieprawidłowości w konstruowaniu UFK

0
537

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o wydaniu 9 września decyzji nakładającej na Vienna Life kary pieniężnej w wysokości 1,25 mln zł. Powodem nałożenia sankcji było lokowanie środków UFK w ramach produktów Dividend Invest, Multi Saver oraz programu Top Service w aktywa, których ryzyka towarzystwo nie mogło właściwie określić, mierzyć oraz którym nie mogło właściwie zarządzać.

Powyższe stanowiło naruszenie art. 276 ust. 1 w związku z art. 276 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

KNF wskazała, ze środki pochodzące ze składek klientów były lokowane w:

  • w przypadku produktu Dividend Invest – w UFK Skandia/VL Aktywnej Alokacji Spółek Dywidendowych,
  • w przypadku produktu Multi Saver – w UFK Skandia/VL Akcji Globalnych,
  • w przypadku programu Top Service – w UFK VL Multi Strategia.

100% środków każdego z wymienionych funduszy podlegało lokowaniu w certyfikaty inwestycyjne jednego funduszu inwestycyjnego zamkniętego.

Określenie ryzyka płynności aktywów i jego mierzenie, w przypadku FIZ-ów, w których certyfikaty inwestycyjne lokowano w ramach w/w produktów, w sytuacji pozwalającej na ulokowanie całości aktywów w instrumenty o skrajnie zróżnicowanej płynności, przy przyjętych limitach inwestycyjnych od 0% do 100%, nie było w praktyce możliwe do realizacji. KNF uznała, że na etapie konstruowania produktów i programu przy ocenie ryzyka Vienna Life nie wzięła pod uwagę zakresu ryzyka płynności, związanego z możliwościami inwestycyjnymi danego FIZ-u, który został określony w najszerszy sposób w statucie funduszu. Towarzystwo nie posiadało też możliwości realnego wpływania na skład portfeli inwestycyjnych funduszy i nie mogło np. ograniczać katalogu dostępnych lokat ani szerokiego zakresu limitów inwestycyjnych. Zakład nie był też stroną żadnej umowy, która dawałaby mu możliwość oddziaływania na zarządzającego funduszami w zakresie ograniczania ryzyka płynności wynikającego z inwestycji. Oznaczało to brak możliwości zarządzania ryzykiem płynności aktywów.

Towarzystwo skonstruowało w/w produkty i wprowadziło je do oferty. Było w pełni odpowiedzialne za należytą realizację obowiązków wskazanych w uduir, których naruszenie stwierdziła Komisja. 

Naruszenia wystąpiły przy konstruowaniu:

  1. Dividend Invest – 23 lutego 2016 r., 
  2. Multi Saver – 29 kwietnia 2016 r.,
  3. Top Service – 20 marca 2017 r.

Były one powtarzalne, doszło do nich trzykrotnie w różnych rozwiązaniach produktowych, wdrożonych w różnym czasie.

KNF zaznaczyła, że w niniejszej sprawie doszło do naruszenia istotnych regulacji obligujących zakłady ubezpieczeń do zachowania ostrożności w zakresie lokowania środków finansowych. Stwierdzone naruszenia dotyczyły przepisów, które powinny być doskonale znane każdemu profesjonalnemu podmiotowi działającemu na rynku ubezpieczeniowym. 

Maksymalny wymiar kary pieniężnej w tej sprawie wynosi 1 470 130 zł.

(AM, źródło: KNF)