Kolejni oszuści ubezpieczeniowi w rękach policji

0
1156

Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu prowadzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Siedlcach śledztwo w sprawie wyłudzeń odszkodowań komunikacyjnych o wartości przekraczającej 2,3 mln zł od kilku zakładów ubezpieczeń. Funkcjonariusze zatrzymali kolejnych 8 osób.

Zatrzymani to osoby, które na terenie województwa mazowieckiego zajmowały się wyłudzaniem odszkodowań z tytułu zgłaszanych do ubezpieczycieli zdarzeń drogowych. Luksusowe samochody, głównie sprowadzane z zagranicy, były rejestrowane na podstawionych posiadaczy i ubezpieczane w ramach AC. Następnie organizowano fikcyjne kolizje drogowe z udziałem podstawionych osób. Po doprowadzeniu do uszkodzenia pojazdu, szkoda była zgłaszana do ubezpieczyciela przez tego, na kogo zarejestrowano pojazd lub rzekomego kierowcę samochodu. W zgłoszeniach podawane były nieprawdziwe okoliczności zdarzenia, w wyniku którego miała zaistnieć zgłoszona szkoda. Osoby, na które zarejestrowane były samochody, w dokumentach przedkładanych ubezpieczycielom wskazywały należące do nich rachunki bankowe do wypłaty odszkodowań, skąd pieniądze przekazywane były organizatorom procederu.

Jak wynika z dotychczas zebranego materiału dowodowego, z tytułu wypłat odszkodowań z OC i AC doszło do wyłudzenia łącznie kwoty nie mniejszej niż 2,3 mln zł od 8 towarzystw ubezpieczeniowych. Policja nie wyklucza, iż łączna wartość wyłudzeń, jak również krąg pokrzywdzonych ubezpieczycieli ulegnie rozszerzeniu podczas dalszego postępowania. Dotychczas zarzuty postawiono 44 osobom, przy czym 2 z nich aresztowano.

Śledczy zabezpieczyli mienie ruchome oraz pieniądze na kwotę 1,2 mln zł.

(AM, źródło: Policja Mazowiecka)