KUKE: Listopadowy licznik restrukturyzacji poszedł mocno do góry

0
394

W listopadzie nastąpił wzrost liczby niewypłacalności polskich przedsiębiorstw. Był to w głównej mierze efekt dynamicznego skoku liczby restrukturyzacji, z których ponad 92% zostało otwartych z wykorzystaniem uproszczonego postępowania – wynika z danych zebranych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

KUKE podała, że w listopadzie odnotowano 296 niewypłacalności (postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych). Było ich o 81,4% więcej niż w październiku i o 136,8% więcej niż przed rokiem. Z ogólnej liczby niewypłacalności zdecydowaną większość – 267 przypadków – stanowiły restrukturyzacje. Ich suma była o 96,3% wyższa od odnotowanej w poprzednim miesiącu i o 178,1% od ubiegłorocznej. W październiku upadłość ogłosiło też 29 firm, czyli o 16% więcej niż w październiku i tyle samo co rok wcześniej.

Suma niewypłacalności z ostatnich 12 miesięcy zwiększyła się do 2293 zdarzeń – to o 171 przypadków więcej (7,5%) niż miesiąc wcześniej. 

– W listopadzie mieliśmy do czynienia z dynamicznym wzrostem liczby restrukturyzacji, z których ponad 92% zostało otwartych z wykorzystaniem uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Warto wskazać, że listopad był ostatnim miesiącem funkcjonowania tej procedury wprowadzonej pod koniec czerwca 2020 r., by pomóc przetrwać firmom narażonym na zaburzenia rynkowe i administracyjne związane z pojawieniem się epidemii Covid-19. Od 1 grudnia została ona zastąpiona przez znowelizowane postępowanie o zatwierdzenie układu. Jedną z różnic jest to, że nowe przepisy dają możliwość skorzystania z nich raz na 10 lat – wskazał Tomasz Ślagórski, wiceprezes KUKE.

(AM, źródło: KUKE)