KUKE partnerem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

0
564

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych zawarła umowę o współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. W jej ramach partnerzy będą wspólnie dbać o promocję tematyki handlu międzynarodowego i nowoczesnych metod jego finansowania, w tym ubezpieczeń należności i inwestycji. Umowę podpisali prof. dr hab. Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, oraz prezes KUKE Janusz Władyczak.

Umowa przewiduje m.in. współpracę w zakresie prowadzenia projektów badawczych oraz tworzenia raportów i analiz. Eksperci KUKE będą zapraszani na organizowane przez uczelnię wydarzenia związane z tematyką handlu międzynarodowego i finansowania przedsiębiorstw oraz uczestniczyć w zajęciach ze studentami. Z kolei Korporacja zainicjuje trzy programy adresowane dla studentów: stażowy, ambasadorski oraz konkurs na pracę magisterską o tematyce trade finance.

– Dotychczasową współpracę przenosimy na wyższy poziom. Cieszymy się z możliwości szerszego wykorzystania ekspertów KUKE, którzy praktyczne umiejętności i informacje z rynku będą przekazywać naszym studentom. Kierunki dotykające tematyki handlu zagranicznego, jak International Business czy Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze, cieszą się ogromną popularnością. Będziemy chcieli wykorzystać talenty i zaangażowanie studentów oraz wiedzę pracowników naukowych do wspólnego przygotowywania opracowań i analiz, które byłyby przydatne dla polskiego biznesu, instytucji finansowych i decydentów w tworzeniu np. polityki eksportowej czy szerzej gospodarczej – powiedział prof. dr hab. Andrzej Kaleta.

– Jednym z celów podjętej współpracy jest kształcenie wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie trade finance i ułatwianie studentom dostępu do tego szybko rosnącego segmentu rynku pracy. Polskie przedsiębiorstwa, by nadal się rozwijać i wygrywać w międzynarodowej konkurencji, muszą korzystać z różnych sposobów i źródeł finansowania, a także z instrumentów zabezpieczających oferowanych przez komercyjne podmioty, jak i państwowe instytucje, takie jak KUKE. Niestety część firm, nie mając wiedzy o możliwości ograniczenia ryzyk wiążących się z zagraniczną ekspansją, rezygnuje z internacjonalizacji działalności, choć ze swoimi produktami i usługami mogłyby podbijać obce rynki. Badania pokazują, że tylko około 10% eksporterów korzysta z oferty KUKE. Wierzymy, że młode pokolenie specjalistów z takich uczelni jak wrocławski Uniwersytet Ekonomiczny zasili polski biznes, jeszcze szerzej otworzy go na świat i zdynamizuje jego rozwój – dodał Janusz Władyczak.

W najbliższym czasie planowane są wykłady gościnne pracowników KUKE na kierunku International Business oraz Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze. Kolejne elementy umowy będą stopniowo wdrażane.  

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu jest trzecią krajową uczelnią, która będzie współpracować z Akademią KUKE.

(AM, źródło: KUKE)