Sąd Najwyższy orzekł, że lekarz jest zobowiązany do podania pacjentowi numeru posiadanej przez siebie polisy odpowiedzialności cywilnej, bez względu na to, czy doszło do szkody oraz krzywdy. Ubezpieczenie OC umożliwia bowiem pacjentom dochodzenie ich praw – informuje prawo.pl.
Sprawa dotyczyła medyka, który odmówił podania numeru swojego OC lekarza. Okręgowy Sąd Lekarski Dolnośląskiej Izby Lekarskiej we Wrocławiu ukarał medyka upomnieniem, uznając jego praktykę za naruszenie godności lekarza. Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej każdy podmiot wykonujący działalność leczniczą ma obowiązek udzielić pacjentowi lub jego pełnomocnikowi – na ich wniosek – niezbędnych informacji na temat OC. Naczelny Sąd Lekarski podtrzymał to rozstrzygnięcie, uznając ponadto, że medyk swoim zaniechaniem podważył zaufanie do zawodu lekarza.
Sprawa trafiła do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Ta zaś 13 maja oddaliła kasację jako niezasadną. Sędzia sprawozdawca Marek Siwek stwierdził, że nie sposób przyznać racji lekarzowi, iż podanie numeru polisy OC zależy od jego woli. Podkreślił, że taki obowiązek istnieje i służy pacjentom dla dochodzenia ich praw (sygn. akt II ZK 89/25.
Więcej:
prawo.pl z 10 czerwca, Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska „SN: Sąd upomina lekarza ukrywającego polisę OC”
(AM, źródło: prawo.pl)







