Nie bądź jak chomik

0
490

Prezydent USA Bill Clinton miał ponoć w widocznym miejscu na ścianie gabinetu duży napis „Gospodarka, głupcze!”. To miało mu przypominać, co jest najważniejsze, i być drogowskazem przy podejmowaniu codziennych decyzji.

Taka tabliczka przydałaby się każdemu z nas, oczywiście z napisem dopasowanym do osoby i sytuacji. Poziom rozproszenia we współczesnym świecie rośnie. Komunikaty bombardują, zadania do wykonania również. Łatwo o ból głowy i totalny chaos. Tymczasem tak zwana wielozadaniowość jest obciążona wysokim podatkiem braku koncentracji i niskiej jakości.

Ile razy w ciągu dnia sprawdzasz pocztę, przeglądasz wiadomości w telefonie? Czy robisz to też w trakcie wykonywania różnych innych zadań? Warto odzyskać lub zbudować na nowo umiejętność głębokiej koncentracji na najważniejszym zadaniu.

Bill Clinton miał na swojej tabliczce hasło „gospodarka” – a co powinno się znaleźć na twojej? Czy wiesz dokładnie, w jakim kierunku zmierzasz, czy częściej z dnia na dzień walczysz o przetrwanie?

Aleksandra E. Wysocka

Pandemia podkopała w wielu osobach wiarę w szczegółowe planowanie. Po co planować, skoro i tak wszystko może się z dnia na dzień rozsypać? Owszem, drobiazgowe planowanie nie bardzo się sprawdza w płynnej rzeczywistości, ale nie zwalnia nas to z wyznaczania priorytetów.

Jeśli natomiast twoja lista ma dziesiątki podpunktów, to nie jest to żadna lista priorytetów. Gdy wszystko jest najważniejsze, to nic nie jest najważniejsze. Na czym więc chcesz się skupić w tym kwartale? Co jest naprawdę najważniejsze?

Wyostrz sobie radar na zadania, które tylko udają bardzo ważne, a tak naprawdę wcale cię nie przybliżają do tego, co najistotniejsze. Osoby skuteczne to mistrzowie mówienia „NIE”. Pamiętaj, wcale nie trzeba, wręcz nie należy robić wszystkiego naraz. Wybierz to, co kluczowe, a resztę po kolei odrzucaj lub przekazuj komuś innemu.

Czy masz w swoim kalendarzu przestrzeń na refleksję i długoterminowe planowanie? Jeśli nie, to grozi ci pułapka chomika w kółku, który wciąż biegnie, ale tak naprawdę stoi w miejscu.

Łatwo być cały czas zajętym, wcale nie będąc skutecznym. Jak to jest u ciebie?

Aleksandra E. Wysocka