Nowy system ubezpieczeń rolnych tuż za progiem

0
230

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w wywiadzie dla PAP przekazał, że ubezpieczenia rolne według nowych zasad „powinny zafunkcjonować” już od początku sezonu wegetacyjnego. Od lutego rozpocznie się ich akcja promocyjna.

Henryk Kowalczyk zapowiedział bardzo mocne zachęty dla uczestników nowego systemu. Zadeklarował, że składka ubezpieczeniowa będzie wynosiła nie więcej niż 9% kwoty ubezpieczenia, ale będzie w 2/3 pokrywana przez budżet państwa, a pozostałą część zapłaci rolnik – podał Bankier.pl za PAP. Minister podkreślił, że dla niego jest ważne, aby ubezpieczenia były kompleksowe, tj. obejmowały wszystkie szkody, w tym suszę.

System ubezpieczeń jest budowany wokół Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. Będzie ono głównym ubezpieczycielem w rolnictwie, ale w tym sektorze będą mogły działać również inne zakłady. Do szacowania szkód będzie wykorzystywana aplikacja suszowa i system teledetekcji, czyli monitoringu satelitarnego upraw. Ten system jest przydatny do wyliczania szkód spowodowanych suszą, ale szkody punktowe spowodowane np. przez gradobicie nadal będą oceniane w sposób tradycyjny, tj. na miejscu. Pomoc państwa dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych, będzie polegała głównie na partycypacji w składach ubezpieczeniowych.

Więcej: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kowalczyk-Wzrost-cen-gazu-glowna-przyczyna-inflacji-w-Polsce-8252987.html

(AM, źródło: Bankier.pl, PAP)