PFR: 78 tys. firm weźmie udział w kolejnym etapie wdrażania PPK

0
576

28 lipca odbyła się konferencja prasowa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), podczas której zaprezentowano stan obecny i perspektywy programu Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). W konferencji udział wzięli prezes PFR Paweł Borys, wiceprezes PFR Bartosz Marczuk oraz prezes PFR Portal PPK Robert Zapotoczny.

Inspiracją dla konferencji był fakt, że już za kilka tygodni rozpocznie się kolejny etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych Proces ten obejmie przesunięty w wyniku pandemii II etap PPK, w ramach którego mają przystąpić firmy zatrudniające co najmniej 50 osób oraz III etap, w którym przystąpią do PPK firmy zatrudniające od 20 pracowników wzwyż. Wdrożenie obejmie 78 tys. firm, zatrudniających łącznie 3,7 mln pracowników. Do 27 października przedsiębiorstwa będą musiały wybrać instytucję finansującą, a do 10 listopada zawrzeć umowę z pracownikiem.

– Kolejny etap to duże wyzwanie – powiedział Bartosz Marczuk. – W pierwszej fazie do programu przystępowało 3900 podmiotów, a w połączonych fazach II i III będzie to ponad 70 tys. firm.

W trakcie spotkania poinformowano, że z 20 tys. firm II etapu aż 11374 już podpisało umowy o zarządzanie PPK, mimo przesunięcia terminu przystąpienia.

Jednym z omawianych aspektów była też wartość aktywów zgromadzonych do dziś w PPK. Jak podano, do 27 lipca w programie zgromadzono 1,65 mld zł, z czego 48% stanowią wpłaty pracowników, 36% dopłaty pracodawców, a 16% wpłaty państwa. Kolejna wpłata powitalna w wysokości 26 mln zł wpłynie na rachunki oszczędzających w PPK jeszcze w lipcu. Dotychczas do programu przystąpiło 1,2 mln osób (razem z PPE 1,4 mln).  

Zapytany o wpływ pandemii na PPK prezes PFR zapewnił, że tylko chwilowo zachwiała ona wartością zgromadzonych środków. Podkreślił, że stopy zwrotu dla poszczególnych funduszy zdefiniowanej daty  wynoszą dziś średnio 3,5%, przy czym dotyczy to bardzo wczesnej fazy procesu inwestycyjnego (pierwsze większe wpłaty pojawiły się dopiero w grudniu ub. roku). Paweł Borys ocenił, że na koniec roku aktywa PPK powinny wynieść około 4-5 mld zł.

Dodał też, że pandemia paradoksalnie pomogła w lepszym poznaniu PFR przez małe i średnie firmy. – Wcześniej może część z nich nie kojarzyła nazwy PFR, a w momencie, kiedy zaczęliśmy wdrążać rozmaite tarcze antykryzysowe, znajomość PFR znacząco wzrosła, co może mieć też przełożenie na proces przystępowania do PPK – ocenił.

Podczas konferencji prezes PFR Portal PPK Robert Zapotoczny zapowiedział również kluczowe ułatwienie we wprowadzaniu PPK dla samorządów, polegające na tym, że wójt czy burmistrz może w imieniu podmiotów zatrudniających będących jednostkami organizacyjnymi samorządu wybrać jedną instytucję finansową, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK dla wszystkich tych jednostek.

Na konferencji prasowej przedstawiono też dotychczasowe wyniki portalu MojePPK, który ma obecnie ponad 7,5 mln odsłon i ok. 1,5 mln unikalnych użytkowników. Z kalkulatorów na portalu skorzystało 972 tys. osób, ponad 600 tys. razy pobrano dokumenty i publikacje dostępne w serwisie, a oferty instytucji finansowych zostały pobrane 78 tys. razy.

Robert Zapotoczny poinformował także, że w II połowie roku PFR Portal PPK przeprowadzi 300 bezpłatnych szkoleń otwartych oraz 45 konferencji regionalnych dla pracodawców i pracowników w całej Polsce.

(AM, źródło: mojeppk.pl)