PPK skorzystały na giełdowych wzrostach w listopadzie

0
391

Dwucyfrowy wzrost, jaki w listopadzie odnotowały indeksy giełdowe, był korzystny dla funduszy w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Wynik z zarządzania przekroczył rekordowe 180 mln zł, natomiast aktywa wzrosły do prawie 2,5 mld zł – wynika z danych zgromadzonych przez Analizy Online.

Analitycy zwracają uwagę, że wszystkie fundusze zdefiniowanej daty PPK zakończyły miesiąc z dodatnią stopą zwrotu, która w wielu przypadkach przekraczała poziom 10%. Średnie wyniki poszczególnych grup funduszy były najlepsze w niedługiej historii działania PPK – od 3,0% w przypadku funduszy z datą docelową w 2025 roku do 10,3% w przypadku funduszy z datą w 2045 roku. Wynik z zarządzania powiększył stan aktywów zgromadzonych w PPK o 180 mln zł.

Wartość aktywów zgromadzonych w PPK wzrosła o 17%, do blisko 2,5 mld zł. Ponad jedną trzecią z nich zarządza PKO TFI (849 mln zł). 336 mln zł, jakimi legitymuje się numer dwa na rynku Planów, czyli TFI PZU, oznacza, że towarzystwo odpowiada za 13,7% aktywów sektora. Tuż za nim plasuje się Nationale-Nederlanden PTE z wynikiem na poziomie 330 mln zł (13,5% rynku).

(AM, źródło: Analizy Online)