PZU rozpoczyna testowanie wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji

0
444

PZU będzie budować niezbędne kompetencje i testować możliwości wykorzystywania algorytmów generatywnej sztucznej inteligencji w bieżącej działalności. W tym celu stworzył zespół GPT Lab, którego głównym zadaniem jest zbieranie, analizowanie i opracowywanie pomysłów na wykorzystanie potencjału generatywnej sztucznej inteligencji, przygotowanie bezpiecznych sposobów jej testowania oraz realizacja pierwszych pilotaży rozwiązań opartych na tej technologii. 

– Podczas pierwszych wewnętrznych warsztatów z udziałem przedstawicieli biznesu i IT wypracowaliśmy wiele pomysłów na wykorzystanie potencjału algorytmów generatywnej sztucznej inteligencji w PZU. Z jednej strony GSI miałaby poprawić doświadczenia naszych klientów, a z drugiej usprawnić naszą codzienną pracę – mówi Tomasz Żelski, dyrektor zarządzający ds. digitalizacji Grupy PZU. 

Generatywna sztuczna inteligencja (GSI), w tym jej pierwszy powszechnie znany przedstawiciel – ChatGPT, to technologia pozwalająca m.in. na tworzenie kontekstowych, spójnych odpowiedzi na różne pytania i zgłoszenia. Na podstawie przesłanych wcześniej danych generatywna sztuczna inteligencja jest w stanie m.in. podsumowywać treści, analizować dostarczone materiały, odpowiadać na pytania czy wspierać użytkowników jako wirtualny asystent.  

Pierwszym krokiem jest określenie bezpiecznego sposobu testowania tak innowacyjnych rozwiązań.  Zadania zespołu GPT Lab będą realizowane w ramach stworzonych dla PZU, wydzielonych zasobów chmurowych wiodącego dostawcy rozwiązań tego typu. Istotne będą także odpowiedni dobór tematów i zapewnienie stałej kontroli człowieka nad wynikami działania sztucznej inteligencji. Dzięki takiemu podejściu PZU będzie realizować pierwsze eksperymenty z technologią w sposób bezpieczny, wiarygodny i z zapewnieniem najwyższych standardów regulacyjnych i etycznych. 

Technologie sztucznej inteligencji oprócz oczywistych szans niosą ze sobą także wielkie wyzwania związane m.in. z jakością ich działania, wiarygodnością czy bezpieczeństwem przechowywania danych. Ten temat jest dla nas jako zaufanej instytucji finansowej szczególnie istotny, dlatego jednym z kluczowych zadań zespołu jest przygotowanie zasad bezpiecznego testowania rozwiązań generatywnej sztucznej inteligencji. W tym wypadku przyjmujemy strategię małych kroków. Rozpoczniemy od tematów relatywnie małych, przechodząc z czasem do bardziej złożonych zagadnień – wyjaśnia Tomasz Żelski. 

PZU gotowy na wdrażanie kolejnych technologii 

– W aktualnej strategii zapisaliśmy, że będziemy coraz szerzej wykorzystywać sztuczną inteligencję i już teraz regularnie zwiększamy liczbę procesów, w których jej codziennie używamy. Nie mogliśmy zatem pominąć obiecującej technologii, jaką jest generatywna sztuczna inteligencja, a prace w ramach GPT Lab pozwolą nam ją bliżej poznać i przygotować do ewentualnego wykorzystania w praktyce – mówi Marcin Góral, dyrektor zarządzający ds. strategii Grupy PZU. 

GPT Lab jest naturalnym uzupełnieniem działającego od dawna w strukturze PZU zespołu AI pod nazwą Fabryki Sztucznej Inteligencji (FSI), w którym specjaliści wykorzystują najnowsze osiągnięcia z zakresu AI i uczenia maszynowego do analizy terabajtów danych dostępnych w PZU. Kolejnym zespołem związanym z wykorzystaniem potencjału sztucznej inteligencji jest Laboratorium Innowacji, skupiające się na ułatwianiu współpracy PZU ze startupami i innymi innowacyjnymi firmami technologicznymi w ramach programu PZU Ready for Startups. Oba zespoły mają za sobą przeprowadzone z sukcesem wdrożenia najnowszych technologii wspierających procesy biznesowe ubezpieczyciela. 

– Podczas sześciu lat działania Laboratorium Innowacji przenalizowaliśmy blisko 6000 potencjalnych innowacji, z których ostatecznie przetestowaliśmy ponad 60 rozwiązań i wdrożyliśmy ponad 40 z nich. Nowe technologie to przyszłość. Ich umiejętne przysposobienie może tworzyć dużą wartość dla organizacji, w szczególności o takiej skali działania jak Grupa PZU – podkreśla Marcin Kurczab, dyrektor ds. innowacji Grupy PZU. 

(AM, źródło: PZU)