Rzecznik Finansowy o OC komunikacyjnym dla uchodźców z Ukrainy

0
928

Rzecznik Finansowy opublikował w ramach akcji #RFdlaUkrainy krótki poradnik dotyczący obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu poruszającego się po Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Przypomniał w nim, że posiadacze pojazdów, które są zarejestrowane na Ukrainie, poruszając się po terenie RP i innych krajów UE, muszą posiadać ważną Zieloną Kartę.

Rzecznik zwrócił uwagę, że Zieloną Kartę można wykupić jako dodatkową opcję w towarzystwie, w którym posiadacz pojazdu z ukraińskimi numerami rejestracyjnymi zawarł umowę OC. Kierowca z Ukrainy, który chcesz poruszać się po Polsce lub innych krajach UE, a nie ma Zielonej Karty, przy wjeździe do Polski musi wykupić graniczne ubezpieczenie OC. Jest ono dostępne w większości zakładów oferujących ubezpieczenia komunikacyjne w Polsce. Polisy należy wykupić na okres nie krótszy niż 30 dni.

RzF przypominał, że niektórzy ubezpieczyciele (PZU, Warta, Allianz i Ergo Hestia – AM) oferują uchodźcom z Ukrainy bezpłatne jednomiesięczne (na 30 dni) graniczne OC. Można je zawierać bezkosztowo poprzez infolinie albo u agentów firm oferujących takie rozwiązanie.

Posiadacze Zielonej Karty z Ukrainy muszą pamiętać, że ważność dokumentu kończy się wraz z końcem aktualnego OC pojazdu. Wówczas należy wykupić nowe OC wraz z nową Zieloną Kartą lub zawrzeć ubezpieczenie graniczne w Polsce.

(AM, źródło: RzF)