Starter24 wspiera początkujących kierowców

0
334

Wraz z poznańską szkołą nauki jazdy L-Express Starter24 uruchomił pilotażowy projekt wsparcia szkolenia kandydatów na kierowców, prezentując jednocześnie w praktyce ideę Pozytywnego Assistance. Adepci nauki jazdy korzystają z systemu ADAS, który m.in. ostrzega przed kolizją, odstępem od innych pojazdów czy niekontrolowaną zmianą pasa ruchu. Dodatkowo telematyka podłączona do OBD przekazuje informacje o parametrach samochodu do mechaników Starter24, którzy mogą zdalnie reagować na problemy, a nawet przewidzieć awarię i jej zapobiec.

Nowa inicjatywa jest elementem działań, w ramach których Starter24 stawia na szeroko rozumianą prewencję, zarówno w zakresie zapobiegania wypadkom, jak i awariom. Pozytywny Assistance, bo tak została nazwana idea prewencji i aktywnego wsparcia kierowcy, trafiła do szkoły nauki jazdy, gdzie posłuży nauce bezpiecznej jazdy.

– W celu wsparcia edukacji kierowców, a także zaprezentowania szerszej idei Pozytywnego Assistance, zdecydowaliśmy się wdrożyć nasze rozwiązanie w poznańskiej szkole nauki jazdy L-Express. Chcemy w ten sposób pokazać, że przeciwdziałanie wypadkom warto zacząć od podstaw, czyli odpowiedniego szkolenia kierowców z wykorzystaniem dostępnych technologii – wyjaśnia Rafał Staszkiewicz, dyrektor marketing Starter24.

W samochodzie nauki jazdy zastosowano rozwiązanie ADAS firmy Mobileye, które można zamontować nawet w 10-letnim w aucie. System ten wykorzystuje kamerę umieszczoną na przedniej szybie, która pełni funkcję „stróża”, śledząc drogę i przekazując kierowcy dźwiękowe i graficzne ostrzeżenia. Rozwiązanie nie zastępuje kierowcy w hamowaniu czy zmianie pasa ruchu, ale daje ostrzeżenie na min. 2,5 sekundy przed zdarzeniem i odpowiedni czas na reakcję. Ponadto jak pokazują statystyki, wystarczy 10–12 tygodni jazdy z ADAS, aby zmienić nawyki kierowcy, np. zachowanie bezpiecznej prędkości, odległości od innych pojazdów czy poprawę płynności jazdy.

– Wiemy, że przyczyną 90% wypadków jest błąd człowieka, a 80% zdarzeń wynika z nieuwagi kierowcy na 3 sekundy przed wypadkiem. Wykorzystanie systemów ADAS wśród początkujących kierowców to świetny pomysł na kształtowanie poprawnych nawyków na drodze, a w przyszłości może być podstawą do budowania specjalnej oferty ubezpieczeniowej dla tej grupy kierowców – przekonuje Paweł Zawisza, dyrektor Business Development Starter24 odpowiedzialny w firmie za rynek ubezpieczeniowy.

– Zdecydowanie buduje ono (urządzenie – AM) pewność i błyskawicznie koryguje błędy naszych kursantów – podkreśla Łukasz Przybył, właściciel szkoły L-Express. – To bardzo ważne, zwłaszcza na pierwszych jazdach, kiedy kursanci muszą skoncentrować się na kilku elementach prowadzenia samochodu jednocześnie. Nie bez znaczenia jest także wsparcie instruktora, jakie dostarcza ADAS. Zdecydowanie poleciłbym to urządzenie wszystkim początkującym kierowcom – dodaje.

Drugim rozwiązaniem wykorzystywanym przez Starter24 w projekcie jest telematyka bazująca na koncepcji connected car.

– W samochodzie nauki jazy umieściliśmy wtyczkę OBD, która jest elementem zdalnej diagnostyki oraz systemu przewidywania i zapobiegania awariom – wyjaśnia Rafał Staszkiewicz. – Oznacza to, że w czasie rzeczywistym mamy dostęp do podstawowych parametrów samochodu. Jeżeli pojawi się kod błędu lub zapali się kontrolka na desce rozdzielczej, nasi mechanicy mogą natychmiast zdiagnozować problem i skontaktować się z kierowcą. Analiza danych z samochodu umożliwia nam także określanie prawdopodobieństwa wystąpienia awarii i skierowanie auta do serwisu, zanim dojdzie do niej na drodze – dodaje.

– Koncepcja Pozytywnego Assistance, którą proponujemy, jest kompleksowym spojrzeniem na podróż klienta w czasie korzystania przez niego z ubezpieczenia – podsumowuje Paweł Zawisza. – Pozytywny Assistance zaczyna się już w momencie zakupu ubezpieczenia. Możemy zaoferować klientowi korzyści na co dzień oraz uchronić go przed niespodziewanym zdarzeniem, jakim jest wypadek lub awaria. Naszym zdaniem assistance w takim rozumieniu może być istotnym elementem budowania przewagi konkurencyjnej firm ubezpieczeniowych – dodaje.

Film pokazujący działanie rozwiązania Starter24 zastosowanego w poznańskiej szkole nauki jazdy L-Express:

https://www.youtube.com/watch?v=9FtfM4z86Uc&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0AvZoOF3t1Z6SuvGo3-hDqjAE-3l6_F8mHIXhP-ZJXTtKfl-M-Gvo74yM

(AM, źródło: Starter24)