UFG poprowadzi Portal Cen Mieszkań

0
349

Rada Ministrów przyjęła 10 lipca przepisy, dzięki którym powstanie Portal Cen Mieszkań. Zawierać będzie on statystyki dotyczące cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w różnych regionach kraju. Portal będzie prowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Portal Cen Mieszkań powstaje z myślą o osobach zainteresowanych kupnem mieszkania lub domu jednorodzinnego na rynku pierwotnym i wtórnym. Zwiększenie przejrzystości rynku mieszkaniowego może również ułatwić działalność inwestycyjną. Termin wejścia w życie nowych rozwiązań to połowa przyszłego roku.  

Portal Cen Mieszkań będzie prowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dane będą częściowo pobierane z prowadzonej już obecnie przez UFG Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Uzupełnią je informacje przekazywane bezpośrednio przez podmioty profesjonalnie działające na rynku mieszkaniowym, w tym deweloperów. Dane z rynku wtórnego będą natomiast pozyskiwane od Krajowej Administracji Skarbowej, która gromadzi dane pochodzące z aktów notarialnych dokumentujących transakcje sprzedaży/zakupu nieruchomości mieszkaniowych.

(AM, źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii)