Reklama

Ubezpieczenia rolne: Jesienny sezon sprzedaży powoli się rozkręca
wtorek, 26 września 2017 08:54

25 września PZU SA zainaugurował jesienną kampanię zawierania umów dotowanych  ubezpieczeń upraw rolnych. InterRisk i Concordia wystartują w październiku. Za kilka dni dowiemy się zaś, co planują Agro Ubezpieczenia – nowa marka Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, funkcjonująca pod patronatem dwóch ministerstw.

Lider rynku już sprzedaje obowiązkowe polisy dla rolników*, natomiast jego konkurenci, tacy jak InterRisk i Concordia, ruszą ze sprzedażą w październiku. – W naszym towarzystwie, jesienny sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw rolnych rozpocznie się w pierwszej dekadzie października. Rolnicy będą mogli ubezpieczyć zboża ozime i rzepak ozimy, przy czym zawieranie umów ubezpieczenia rzepaku będzie uwarunkowane jednoczesnym ubezpieczeniem zbóż. Celem jest uzyskanie zrównoważonej i zarazem różnorodnej struktury portfela, która zapewnia bardziej moderowaną ekspozycje ryzyka – powiedział „Gazecie Ubezpieczeniowej” Marek Dzierla, koordynator ds. ubezpieczeń rolnych i likwidacji InterRisk.

Ekspert ujawnił, że w/w ubezpieczenia będą dostępne w 3 wariantach. Wariant pierwszy zawiera ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, grad i ogień, wariant drugi obejmuje ujemne skutki przezimowania, grad i ogień, zaś wariant trzeci – tylko grad i ogień. – Dodatkowo bardzo istotne będzie wiązanie ubezpieczeń upraw z innymi ubezpieczeniami potrzebnymi rolnikom, którzy oczekują pełnej ochrony. W tym zakresie przygotowywany jest nowy pakiet Euro Rolnik – zdradził Marek Dzierla.

InterRisk wiąże spore nadzieje z jesiennym sezonem sprzedaży polis dla rolników.   

- Zakładamy osiągnięcie dobrych rezultatów, gdyż po pierwsze wzrosła świadomość ubezpieczeniowa -  rolnicy dostrzegają skutki, jakie niosą dla nich ryzyka tak bardzo zależne od anomalii pogodowych i ognia, a po drugie – mogą sobie pozwolić częściej na zakup profesjonalnych polis z uwagi na pomoc państwa. Ważnym aspektem jest też rosnący poziom kompetencji w  zarządzaniu ryzykiem w ubezpieczeniach sektora rolniczego, co tworzy dla rolników lepsze możliwości zabezpieczeń i ochrony – wyjaśnił Marek Dzierla.

Wkrótce ze sprzedażą obowiązkowych polis dla rolników ruszy Concordia Ubezpieczenia. Magdalena Kaniewska, rzecznik prasowy zakładu przekazała „GU”, że jej firma zainauguruje jesienny sezon w najbliższy poniedziałek, czyli 2 października. Wcześniej poznamy natomiast szczegóły na temat działania i sposobu funkcjonowania Agro Ubezpieczeń – nowej marki powstałej w wyniku wejścia Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników jako członka kapitałowego do Pocztowego TUW (niedawno FSUSR został członkiem kapitałowym Pocztowego TUW, obejmując 49,54% jego udziałów) i funkcjonującej pod patronatem ministerstw: Infrastruktury i Budownictwa oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Prezentacja będzie miała miejsce 28 września, podczas specjalnej konferencji zatytułowanej „Nowoczesne ubezpieczenia rolnicze – realizacja Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. W konferencji wezmą udział szefowie obu resortów – Andrzej Adamczyk (MIIB) oraz Krzysztof Jurgiel (MRiRW), a także Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej, Adam Sekściński, członek zarządu Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, Zbigniew Pusz, prezes zarządu i Artur Duda, wiceprezes zarządu Pocztowego TUW. Warto przypomnieć, że marka Agro Ubezpieczenia zadebiutowała na rynku podczas wiosennego sezonu sprzedaży obowiązkowych ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich. Jej oferta była dostępna w placówkach Poczty Polskiej w formie gotowych pakietów. W wiosennym pakiecie istniała możliwość zabezpieczenia upraw na wypadek wystąpienia gradu, przymrozków wiosennych, pioruna, deszczu nawalnego, obsunięcia się ziemi, huraganu, lawiny, powodzi, suszy. Agro Ubezpieczenia oferowały też dobrowolne dotowane ubezpieczenia upraw rolnych i dobrowolne dotowane ubezpieczenia zwierząt gospodarskich, obowiązkowego ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, OC związanej z posiadaniem gospodarstwa rolnego, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenia mienia wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego, NNW oraz „komunikację”.

W tym roku poziom państwowych dopłat do składki w obowiązkowych ubezpieczeniach rolnych będzie wynosił do 65% ich wartości. Na dopłaty zarezerwowano 917 mln zł – ponad 4,5 razy więcej niż w 2016 r. (200 mln), a ministerstwo podpisało umowy na sprzedaż tego typu polis z pięcioma towarzystwami ubezpieczeń (poprzednio z trzema). Umowy z MRiRW podpisali trzej ubezpieczyciele, którzy już od lat współpracują z resortem: PZU SA, TUW „TUW” i Concordia Polska TUW. „Nowymi twarzami” w gronie zakładów uprawnionych do sprzedaży dotowanych polis są InterRisk i Pocztowe TUW.

Według informacji zakładów ubezpieczeń, które zawarły z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi umowy w sprawie dopłat udzielanych na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, w I połowie tego roku objęto ochroną łącznie 1 858 507,05 ha upraw rolnych oraz zawarto 106 824 umów ubezpieczenia upraw rolnych. Zgodnie z wnioskami towarzystw w I półroczu na dopłaty do składek przekazano dotację w wysokości 171,22 mln zł.

***

*http://gu.com.pl/...
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

 

Allianz: Grzegorz Krawiec w zarządzie, Krzysztof Szypuła odchodzi

W dniu 31 sierpnia br. planowana jest zmiana w zarządzie spółek ubezpieczeniowych TUiR Allianz Polska i TU Allianz Życie Polska S.A.

Na członka...


czytaj dalej

Personalia: Bartosz Grześkowiak wzmocni Grupę MAK

31 lipca Bartosz Grześkowiak, dyrektor zarządzający TUiR Warta, złożył rezygnację ze sprawowanej funkcji. Swoją karierę będzie kontynuować w...


czytaj dalej

Aon: katastrofalny lipiec

Lipcowe susze i pożary w Europie przyniosą prawdopodobnie min. 3,5 mld euro start ekonomicznych. Wiele krajów doświadczyło pogorszenia warunków w...


czytaj dalej

Ubezpieczenia przemysłowe kłopotem Talanx

Grupa Talanx w I poł. 2018 r. kontynuowała dobrą passę rentowności, zarabiając w tym okresie już ponad połowę docelowego wyniku rocznego. Składka...


czytaj dalej

NIK: Mosty pod lupą

W związku z zawaleniem się mostu we Włoszech pojawiają się pytania o stan techniczny obiektów mostowych w Polsce. A te, jak się okazuje, są w...


czytaj dalej

Ubea: Gdzie najtaniej w lipcu?

Porównywarka Ubea.pl przygotowała comiesięczny ranking najtańszych polis OC dla kierowców. Zestawienie przygotowywane jest od 2015 r. według...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook