Analizy Online: Ponad 1 mld zł aktywów PPK

0
608

Z szacunków Analiz Online (AO) wynika, że w funduszach działających w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) zgromadzono już ponad miliard złotych. Wartość aktywów zgromadzonych przekroczyła 1 mld zł.

Analitycy oszacowali, że tylko w kwietniu aktywa PPK wzrosły o 430 mln zł. Motorem wzrostu były wpłaty od pracodawców i pracowników, a także z Funduszu Pracy w ramach jednorazowej wpłaty powitalnej. Z wyliczeń AO wynika, że saldo wpłat i wypłat do funduszy zdefiniowanej daty wyniosło w kwietniu około 377 mln zł. Pozytywny wpływ na wzrost aktywów miały także wyniki z zarządzania, które według obliczeń analityków powiększyły stan aktywów o ok. 50 mln zł.

Pierwsza trójka firm z największymi aktywami pozostała bez zmian. Liderem jest nadal PKO TFI z 355,6 mln zł zgromadzonych aktywów. Drugie miejsce zajmuje TFI PZU (144,4 mln zł), natomiast trzecie – Nationale-Nederlanden PTE (139,5 mln zł). Wszystkie trzy podmioty zwiększyły swój stan aktywów o 72% m/m. Z szacunków Analiz Online wynika, że najwyższą dynamiką legitymowało się Pocztylion-Arka PTE, którego aktywa powiększyły się ponad dwukrotnie (+103% m/m), do 22 mln zł.

(AM, źródło: Analizy Online)