Czerwcowe wzrosty na rynkach pozwoliły zarobić OFE

0
492

W czerwcu rynki powróciły do wzrostów, dzięki czemu otwarte fundusze emerytalne mogą uznać całe pierwsze półrocze za bardzo udane – wynika z podsumowania rynku OFE autorstwa Analiz Online oraz Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

W samym czerwcu OFE zarobiły średnio 7%, a aktywa wzrosły o 6,9%, do 179,31 mld zł. W skali półrocza średni zysk wyniósł 15%. Od początku roku fundusze zarobiły już średnio 16%, a w skali trzech lat – 45,7%.

Jeśli chodzi o poszczególne fundusze, to w czerwcu najwięcej zarobił OFE PZU Złota Jesień, którego zysk wyniósł 7,7%. Na przeciwległym biegunie znalazło się UNIQA OFE z wynikiem na poziomie 6,6%. Wyniki 3-letnie zawierają się w przedziale od 42,7% (NNLife OFE, czyli dawny MetLife OFE, które w lipcu zostanie przejęte przez Generali OFE) do 49,4% (Allianz Polska OFE).

Niemal 180 mld zł aktywów

W czerwcu aktywa otwartych funduszy emerytalnych wzrosły o 6,9% (11,6 mld zł), do 179,3 mld zł. Autorzy raportu wyjaśniają, że tak wysoki wzrost aktywów został osiągnięty dzięki bardzo dobrym wynikom z zarządzania, które powiększyły stan kont o prawie 12 mld zł. Na minus zadziałały natomiast przepływy z ZUS. W sumie w pół roku aktywa OFE wzrosły o 23 mld zł i do szczytu z października 2021 brakuje 18 mld zł.

– Najświeższe wyniki OFE, 7% w miesiąc, 16% w 2023 roku i 45,7% w trzy lata, pokazują, że polskie akcje pozwalają osiągać dobre wyniki inwestycyjne. Biorąc pod uwagę, że wszyscy powinniśmy oszczędzać na jesień życia, naszym wspólnym interesem jest zadbanie o rodzimy rynek kapitałowy, by stabilnie się rozwijał i efektywnie pomnażał nasze oszczędności. Wymaga to z jednej strony odpowiednich, dostosowanych do lokalnej specyfiki regulacji oraz nadzoru, ale także dbałości o perspektywiczną infrastrukturę oraz o podaż i popyt. Warto pamiętać, że wszyscy interesariusze mają tutaj swoją rolę do odegrania – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

(AM, źródło: IGTE)