Francja: Czy Covéa przejmie AXA Re?

0
61

Francuski ubezpieczyciel wzajemny z sektora non-life, Covéa, jest zainteresowany nabyciem biznesu reasekuracyjnego AXA XL – AXA Re. Transakcja mogłaby osiągnąć wartość 5 mld euro.

Według analityków Berenberg Capital Markets informacja, którą jako pierwsza podała agencja Bloomberg, jest wiarygodna, jako że Covéa rozgląda się po rynku fuzji i przejęć od kilku lat. W 2018 r. próbowała wrogiego przejęcia firmy reasekuracyjnej SCOR, ale na początku 2019 r. zarzuciła ten zamiar. Następnie na początku 2020 r. chciała nabyć Partner Re od EXOR, jednak wycofała się z transakcji w wyniku niestabilnej sytuacji ekonomicznej wywołanej kryzysem pandemicznym. Ani AXA, ani Covéa nie potwierdziły, że prowadzą negocjacje.

AXA Re obecnie wnosi 25% składek grupy, czyli 5 mld euro z 19 mld euro. Firma odpowiada również za ok. 33% docelowego zarobku AXA XL za cały 2021 r., obliczanego na 1,2 mld euro. Berenberg uważa, że transakcja byłaby bardzo korzystna dla wyceny AXA, podnosząc ją o 4–6%. Zakładając cenę sprzedaży na poziomie 5 mld euro i osiągnięcie przez dział reasekuracji AXA XL 400 mln euro zysku netto, transakcja wykreowałaby 12-krotny współczynnik ceny do zysku, podczas gdy własny współczynnik AXA jest 8-krotny.

Jak podkreślają analitycy, ewidentnie stwarza to wartość. Poza tym redukcja wymaganego kapitału przydałaby wypłacalności grupie AXA, którą Berenberg szacuje na ok. 205% za II kw. 2021 r., niższą w stosunku do 208% za I kw. Berenberg daje AXA rekomendację „kupuj” uważając, że twardniejący rynek w liniach komercyjnych i reasekuracji pomoże jej uzyskać wzrost zysków przekraczający 3–7% zakładane na lata 2020–2023.

(AC, źródło: Insurance Journal)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here