Listopad rekordów OFE

0
449

Listopad był najlepszym w historii miesiącem dla otwartych funduszy emerytalnych, zarówno pod względem wypracowanych wyników, jak i wzrostu aktywów – podały Analizy Online.

Dzięki bardzo dobrej koniunkturze na światowych parkietach – w tym także na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych – OFE, których portfele wypełnione są głównie polskimi akcjami, zarobiły średnio 18,1%. To najlepszy wynik historii. AO szacują wynik z zarządzania na 21,6 mld zł, natomiast saldo wpłat i wypłat na  -0,2 mld zł. Na ten ostatni element złożyły się składki otrzymane z ZUS (+257 mln zł) oraz przelew do ZUS z tytułu „suwaka” (-442 mln zł).

Najlepszym jednostkowym osiągnięciem legitymował się OFE PZU „Złota Jesień”, którego jednostka wzrosła o 20,5%. Za nim uplasowały się Generali OFE (19,4%) i Aviva OFE (18,4%). Rezultat powyżej średniej uzyskało łącznie 6 funduszy.

Efektem historycznego rezultatu z zarządzania był rekordowy wzrost aktywów. W skali miesiąca zwiększyły się one o 21,6 mld zł, do 138,8 mld zł, dzięki czemu ich wartość wróciła do poziomów ostatni raz notowanych w lutym tego roku. Liderem w tym zestawieniu jest Nationale-Nederlanden OFE, którego aktywa na poziomie 36,16 mld zł wzrosły o 18,1% w skali miesiąca. Identycznym wskaźnikiem legitymowała się Aviva OFE, której aktywa na koniec listopada wyniosły 30,08 mld zł. Na trzecim miejscu znalazł się OFE PZU „Złota Jesień” (19,19 mld zł, +20,2% r/r).

(AM, źródło: Analizy Online)