Nationale-Nederlanden: Profilaktyka zdrowotna zyskuje na popularności

0
778

Z odpowiedzi uczestników badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden wynika, że choć w Polsce rośnie popularność podstawowych badań kontrolnych, to wciąż jedna piąta ankietowanych wykonuje je jedynie raz na kilka lat. Z usług i świadczeń medycznych zdecydowanie częściej korzystają kobiety i osoby po sześćdziesiątym roku życia. W ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia leczy się trzy czwarte respondentów. Jednocześnie blisko połowa korzysta z pojedynczych wizyt prywatnych. Co drugi ankietowany deklaruje, że jest aktywny, a co piąty w trosce o dobre samopoczucie stara się wysypiać.

Z badania wynika ponadto, że jedna piąta badanych, którzy powzięli noworoczne postanowienia, zdecydowała się zmienić przede wszystkim swoje nawyki żywieniowe. Decyzję o ograniczeniu cukru i spożywaniu większej ilości warzyw i owoców częściej podejmują kobiety (27% badanych pań) niż mężczyźni (16%). Niemal jedna piąta respondentów potwierdza, że ma również w planach większą aktywność fizyczną. 14% ankietowanych chciałoby zadbać o regularny sen, relaks i odpoczynek, a 13% więcej czasu poświęcać na hobby i pasje.

Wśród postanowień dotyczących zmiany stylu życia najmniej wskazań ankietowanych uzyskały odpowiedzi o rezygnacji z używek (9% wskazań), rozpoczęciu oszczędzania (7%), a także ograniczeniu godzin spędzonych na pracy (2%). Blisko 40% respondentów zdecydowało nie podejmować nowych wyzwań. Tym natomiast, którzy to uczynili, zależy przede wszystkim na zmianie dotychczasowego trybu życia na zdrowszy.

– Z naszego badania wynika, że Polacy są coraz bardziej świadomi zagrożeń wynikających z pędu życia i środowiska, w którym żyją. W świetle deklaracji, wielu z nich podejmuje na co dzień działania mające utrzymać ich w dobrym zdrowiu i samopoczuciu. To pozytywny trend, który zaczął rozwijać się w ostatnim czasie. Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że zdrowe nawyki zmniejszają ryzyko poważnych chorób – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy Nationale-Nederlanden.

Co drugi badany zapewnia, że stara się być aktywny – chodzić na spacery lub uprawiać sport. Dla jednej trzeciej ważnym działaniem jest zdrowe i regularne odżywianie, natomiast dla jednej piątej wysypianie się. Na odpowiedź „nie piję alkoholu lub piję sporadycznie” wskazał już co czwarty respondent.

Niemal 30% ankietowanych potwierdza również, że w celu utrzymania dobrego samopoczucia regularnie chodzi do lekarza. W tej grupie największy odsetek stanowią osoby między 50. a 59. rokiem życia (42%). Niemal 20% badanych zadeklarowało korzystanie z witamin i suplementów diety. Najczęściej na taki krok decydują się dwudziestolatkowie (29% wskazań w tej grupie).

55% ankietowanych przynajmniej raz w roku wykonuje badania profilaktyczne, takie jak morfologia, USG czy badania przesiewowe. Natomiast nieco ponad jedna piąta realizuje je jedynie raz na kilka lat. Wyniki sondażu wyraźnie pokazują, że częstotliwość wizyt w laboratorium lub pracowni diagnostycznej jest silnie skorelowana z płcią i wiekiem ankietowanych osób. Do sprawdzania swojego stanu zdrowia bardziej skłonne są kobiety oraz osoby powyżej 70. roku życia.

Z odpowiedzi badanych wynika również, że w ciągu ostatniego roku z powodu choroby lub złego samopoczucia, na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu zdecydowało się ponad dwie trzecie z nich, a blisko 60% odbyło przynajmniej jedną kontrolę u specjalisty, m.in. endokrynologa, kardiologa, ginekologa czy onkologa. Natomiast z usług stomatologa w ciągu ostatniego roku skorzystało 36% ankietowanych. 21% odwiedziło lekarza w związku z obowiązkiem wykonania badań pracowniczych, a 15% udzielono pomocy na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

W ramach NFZ leczy się trzy czwarte ankietowanych, z kolei 46% decyduje się na opłacenie pojedynczych wizyt prywatnych. Zakup dodatkowego, dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego (wykupionego indywidualnie lub przez pracodawcę), deklaruje 17% respondentów, natomiast ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania (w ramach ubezpieczenia na życie) wybiera 14%.

Spośród chorób cywilizacyjnych i związanych z nią konsekwencji największe obawy wzbudza nowotwór – boi się go ponad połowa ankietowanych. Lęk przed zawałem, udarem czy miażdżycą wskazuje 14% respondentów. 10% obawia się depresji i chorób psychicznych, a 4% myśli o ryzyku wystąpienia cukrzycy.

O badaniu:

Badanie zrealizowane zostało na zlecenie Nationale-Nederlanden przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniu 24 stycznia 2020 roku. W ramach badania ilościowego przeprowadzono wywiady przy użyciu techniki CATI, na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków (n=1100).

(AM, źródło: Nationale-Nederlanden)