Pierwsze wpłaty powitalne na kontach oszczędzających w PPK

0
428

Fundusz Pracy przekazał 295 tys. zł na wpłaty powitalne w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Każdy z pierwszych 1180 uczestników PPK otrzymał 250 zł z tego tytułu. Do końca roku na rachunki oszczędzających popłynie 400 mln zł na wpłaty powitalne.

– W trosce o zabezpieczenie środków na cele emerytalne przekazaliśmy z Funduszu Pracy pierwszą transzę na wypłatę powitalną – 295 tys. zł za IV kwartał zeszłego roku – powiedziała podczas briefingu prasowego minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

– W Pracowniczych Planach Kapitałowych zgromadzone zostały na koniec stycznia br. aktywa w wysokości 275,3 mln zł. Szacujemy, ze na koniec kwietnia będzie to już ok 1,1 mld zł, w tym ponad 1/4 będzie pochodzić od państwa, z wpłat powitalnych oraz dopłat rocznych –powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). – To prywatne, długoterminowe oszczędności uczestników, które z każdym kolejnym miesiącem będą zwiększać ich bezpieczeństwo na jesieni życia, a także realnie wpłyną na zwiększenie potencjału rozwoju i stabilności Polskiej gospodarki. Cieszę się, że PPK coraz lepiej upowszechnia się jako nowy atrakcyjny benefit pracowniczy na polskim rynku pracy –podkreślił.

W trakcie prezentacji pierwszych wyników programu PPK zaprezentowano szereg nowych danych statystycznych, m.in. na temat partycypacji, czyli relacji uczestników PPK do całej liczby pracowników w danej firmie. Jak się okazuje, partycypacja jest najwyższa w firmach z kapitałem zagranicznym – jest o 8,8 punktu procentowego wyższa niż w firmach państwowych i o 9,4 pp. wyższa niż w firmach z kapitałem polskim. 

„Zakładamy, że już na koniec 2020 kwota oszczędności pracowników w PPK przekroczy 3 mld zł, a kwota dopłat wyniesie blisko 450 mln zł” – napisał na Twitterze Paweł Borys.

Według szacunków PFR, w Planach docelowo może oszczędzać nawet 7–8 mln osób.

(AM, źródło: mojeppk.pl, Twitter)