Słaby kwiecień na giełdach nie wyhamował rozpędu OFE

0
532

W kwietniu uległa zakończeniu dobra passa najważniejszych globalnych indeksów, a na głównych giełdach odnotowano kilkuprocentowe spadki. Z danych zgromadzonych przez Analizy.pl wynika, że OFE, które 80% aktywów mają ulokowane w akcjach krajowych spółek, poradziły sobie jednak bardzo dobrze, zarabiając średnio 2%, czyli niemal tyle, co w marcu. W ciągu 12 miesięcy osiągnęły średnią stopę zwrotu na poziomie 35,6%.

Najwyższą stopę zwrotu, tj. 2,2%, wypracował UNIQA OFE, który jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy miał najsłabszy wynik, wynoszący i tak solidne 33%. Powyżej średniej zarobiło w tym czasie łącznie 5 funduszy, a najlepszy okazał się PKO BP Bankowy OFE (38,5%). On z kolei wypadł najsłabiej w samym kwietniu.

W minionym miesiącu wartość aktywów zgromadzonych w OFE wzrosła o 1,7%, czyli o 3,82 mld zł, do 225,6 mld zł – najwyższego poziomu od zmian systemowych w lutym 2014 roku. Największy w tym udział miał dodatni wynik z zarządzania szacowany na 4,3 mld zł. Na minus zadziałały ujemne przepływy między OFE a ZUS.

– OFE kontynuują serię dobrych wyników, w kwietniu zarobiły 2%, w ciągu ostatnich 12 miesięcy 36,5%. Rynek kapitałowy potrafi dawać wysokie stopy zwrotu, co jest szczególnie ważne w kontekście naszej potrzeby kumulowania dodatkowych oszczędności emerytalnych Trwające do końca lipca okno transferowe, które pozwala na skorzystanie z oferty OFE, jest dobrą okazją do przyjrzenia się finansowemu zabezpieczeniu swojej starości i podjęcia odpowiednich kroków do jego poprawy. Warto mieć świadomość, że dzisiejsze dobre decyzje mogą mieć kluczowe znaczenie dla przyszłej jakości naszego życia – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezeska Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

(AM, źródło: Analizy.pl)