Ujemne wyniki OFE w styczniu

0
541

Styczniowe spadki na giełdowych parkietach miały negatywny wpływ na sektor Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wszystkie OFE zakończyły pierwszy miesiąc roku ujemnymi rezultatami – wynika z danych zebranych przez Analizy Online (AO).

W styczniu najlepiej wypadły OFE Pocztylion i Allianz Polska OFE, który zanotowały stratę na poziomie 1,4%. Na przeciwległym biegunie znalazł się OFE PZU „Złota Jesień” (-2,9%). Analitycy zauważają, że krótkoterminowe wyniki OFE są ujemne zarówno w horyzoncie 12 jak i 24 miesięcy. Im dłuższa perspektywa, tym rezultat jest lepszy – AO wskazują, że za 10 ostatnich lat średni wynik OFE wynosi 46%, co daje prawie 4% średniorocznego zysku.

W styczniu OFE przelały z tytułu „suwaka” na konta ZUS 553 mln zł, otrzymując z tytułu składek jedynie 253 mln zł. Do tego spadki na giełdach wpłynęły na spadek wartości jednostek OFE. W związku z tym aktywa netto spadły na przestrzeni miesiąca o -2,2%, do 151,5 mld zł. Najwięcej z nich zgromadził Nationale-Nederlanden OFE – 39,67 mld zł.

(AM, źródło: Analizy Online)