UOKiK przejmie kompetencje Rzecznika Finansowego

0
726

Rząd planuje centralizację systemu ochrony konsumentów. W jej efekcie ma zniknąć urząd Rzecznika Finansowego, zaś jego kompetencje ma przejąć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – dowiedział się „Dziennik Gazeta Prawna”.

Do UOKiK miałyby trafić zarówno uprawnienia Rzecznika, jak i obecny zespół. Źródło „Dziennika” twierdzi, że odpowiedni projekt ustawy jest po konsultacjach wewnętrznych i ma zielone światło od premiera. Zmiany powinny wejść w życie od 2021 r. Według „DGP”, inicjatorami tej zmiany były Ministerstwo Finansów oraz UOKiK, który deklaruje gotowość przejęcia kompetencji RzF.

Inicjatywa jest popierana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jacek Barszczewski, rzecznik KNF, tłumaczy, że od pewnego czasu zauważa potrzebę systemowego uporządkowania kwestii podziału kompetencji, jeśli chodzi o system ochrony konsumenta na rynku finansowym. Gazeta zwraca uwagę, że w odróżnieniu od UOKiK, kompetencje Rzecznika mają w głównej mierze charakter informacyjno-mediacyjny, czego efektem jest ich stosunkowo niska skuteczność. Do jego kluczowych zadań należą postępowania interwencyjne oraz przedstawianie poglądów istotnych dla sprawy.

Dodatkowym problemem jest kwestia Funduszu Edukacji Finansowej. Ze względu na spory dotyczące dysponowania znajdującymi się w nim pieniędzmi oraz celów, na jakie miałyby zostać przeznaczone, z FEF nie wydano dotąd ani złotego. Według źródeł „DGP”, KNF i UOKiK zarzucają też Rzecznikowi, iż wchodzi w ich kompetencje. Rozmówca gazety zdradził, że w tej sytuacji strona rządowa stanęła przed wyborem: albo wzmocnić RF z ryzykiem, że kompetencje będą znów nieostre i dojdzie do przerzucania się odpowiedzialnością z KNF czy UOKiK, albo wzmocnić UOKiK. Otoczenie Mariusza Goleckiego, który piastuje urząd RzF, uważa, że likwidacja instytucji jest skutkiem jego aktywności w obronie klientów banków, z którego to sektora wywodzą się np. premier czy przewodniczący KNF.

Więcej: „Dziennik Gazeta Prawna” z 6 sierpnia, Bartek Godusławski „Rzecznik Finansowy do lamusa” oraz „UOKiK połyka rzecznika”
https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/…
https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/…

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)