OFE zarobiły w marcu nieco ponad 2%

0
655

Po znakomitym lutym Otwarte Fundusze Emerytalne w marcu zarobiły średnio 2,1%. Ich rezultat był dużo niższy niż przed miesiącem, kiedy to ich zysk uplasował się na poziomie 6,1%. Z drugiej jednak strony 12-miesięczny wynik OFE jest imponujący i wynosi 42%. – wynika z raportu Analizy.pl.

Najwyższą miesięczną stopę zwrotu wypracował PKO BP Bankowy OFE – 2,7%. Także w horyzoncie 12-miesięcznym fundusz może pochwalić się najwyższym wynikiem, wynoszącym 45%. Najsłabiej w tym okresie, jak i w samym marcu, wypadła UNIQA OFE, notując odpowiednio: 1,5% oraz 38%.

W marcu wartość aktywów zgromadzonych w OFE wzrosła o 2%, czyli o 4,5 mld zł do 221,8 mld zł – najwyższego poziomu od zmian w systemie funduszy w lutym 2014 r. Największy w tym udział miał dodatni wynik z zarządzania szacowany na 4,6 mld zł. Na minus zadziałały ujemne przepływy między OFE a ZUS, które sięgnęły niemal 370 mln zł.

– OFE kontynuują dobrą passę, a ich wyniki w pewnym sensie komentują się same. Stopa zwrotu za ostatnie 12 miesięcy wynosi 42%. Warto wziąć to pod uwagę szczególnie w kontekście trwającego okna transferowego, w ramach którego możemy zadecydować o przekazywaniu części składki emerytalnej do funduszy emerytalnych, a przez to zdywersyfikować swoje zasoby emerytalne i korzystać ze stóp zwrotu, jakie oferuje rynek kapitałowy. Na przemyślenia i decyzję mamy czas do 31 lipca br. – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

(AM, źródło: Analizy.pl)