Podkomisja zajmie się ustawą likwidującą urząd Rzecznika Finansowego

0
384

Projekt ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego oraz o Funduszu Edukacji Finansowej trafi do prac do podkomisji stałej ds. instytucji finansowych. Wysłuchania publicznego w sprawie projektowanych przepisów nie będzie – zdecydowała 10 lutego sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Podczas obrad wiceprzewodnicząca Komisji Krystyna Skowrońska (PO) zaapelowała o odrzucenie projektu w kształcie, jakim został przedłożony Sejmowi. Zwracała uwagę, że nie przeprowadzono debaty na temat zasadności zmian złożenia takiego projektu i zlikwidowania urzędu ważnego dla klientów rynku finansowego. Podkreślała, że urząd Rzecznika Finansowego jest organem kadencyjnym, niezależnym, apolitycznym, wyspecjalizowanym. Jej zdaniem likwidacja RzF to odebranie konsumentom ochrony, którą mieli zapewnioną do tej pory.

Krystyna Skowrońska oceniła, że w procesie reorganizacji struktury i przekazania kompetencji Rzecznika do UOKiK dotychczasowy dorobek instytucji zostanie zmarnowany. Z kolei poseł Tadeusz Cymański (PiS) przekonywał, że sprawa jest ogromnej wagi, a obie instytucje cieszą się uznaniem, dlatego potrzebne są dalsze prace nad projektem.

– Przeforsowanie siłą tak ważnej ustawy byłoby błędem – podkreślił. – Mam nadzieję, że wypracujemy taki kształt tej ustawy, że interesy indywidualnych konsumentów nie ucierpią – dodał.

Posłanka Hanna Gill-Piątek (niezrzeszona) zgłosiła wniosek o zorganizowanie wysłuchania publicznego w tej sprawie. Jednak niewielką większością głosów został on odrzucony. Natomiast niemal przez aklamację (49 głosów za, jeden przeciw) przyjęto wniosek o skierowanie projektu do dalszych prac w podkomisji stałej ds. instytucji finansowych.

Reprezentujący Ministerstwo Finansów wiceminister finansów Piotr Patkowski zadeklarował wolę współpracy. – Jeśli podkomisja udoskonali projekt, wspólnie z prezesem UOKiK, to my do tej pracy przystąpimy – zapowiedział.

Podkreślił, że w opinii rządu przedstawiany projekt jednoznacznie poprawi sytuację konsumenta na rynku finansowym.

Więcej na temat projektu:

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl