Polscy eksporterzy powinni przygotować się na falę bankructw w Niemczech

0
74

Z analizy Coface wynika, że od lutego w Niemczech notowany jest gwałtowny wzrost liczby wniosków o wszczęcie postępowania o ogłoszenie upadłości. Eksperci ostrzegają, że sytuacja w tym kraju dotknie także Polskę.

Marcin Olczak, dyrektor departamentu ryzyk kredytowych i politycznych Marsh Polska, wskazuje, że już w lutym liczba wszczętych postępowań upadłościowych w Niemczech wzrosła w stosunku do stycznia o 30%, a w marcu sięgnęła 37%. Ekspert zwraca uwagę, że ze względu na to, iż od maja ograniczenia co do możliwości niezłożenia wniosku o upadłość zostały zniesione, należy przyjąć, że za dwa albo trzy miesiące dojdzie do kolejnego skokowego wzrostu liczby niewypłacalności.

Marcin Olczak radzi polskim eksporterom, aby jeszcze dokładniej przyglądali się swoim kontrahentom i weryfikowali ich sytuację. Przestrzega też, aby nie usypiał ich fakt otrzymania zapłaty, ponieważ nie wyklucza on tego, iż za chwilę partner złoży wniosek o upadłość. Ekspert zaznacza, że w związku z tym eksporterzy powinni pomyśleć o zabezpieczeniach, poczynając od zastrzeżenia prawa własności, a kończąc na ubezpieczeniu.

Więcej:
„Puls Biznesu” z 26 maja, Sylwia Wedziuk „Z Niemiec do Polski płynie fala bankructw”:
https://www.pb.pl/z-niemiec-do-polski-plynie-fala-bankructw-1117626

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here