Reklama

Agencie, porozmawiaj z klientem o pogodzie
piątek, 22 marca 2019 09:51

Rozmowa z Rafałem Mańkowskim, analitykiem-ekspertem w Dziale Monitoringu Warunków Prowadzenia Działalności Ubezpieczeniowej w Polskiej Izbie Ubezpieczeń

Aleksandra E. Wysocka: – Czym się Pan dokładnie zajmuje w Polskiej Izbie Ubezpieczeń?
Rafał Mańkowski:
– Specjalizuję się w ubezpieczeniach majątkowych, finansowych i rolnych oraz zarządzaniu ryzykiem katastrof naturalnych. Stąd mój współudział w tworzeniu raportu klimatycznego.


Raport został opublikowany w grudniu 2018 r. Jak długo nad nim pracowaliście?
– Razem z naszym partnerem merytorycznym, którym była firma Deloitte, przygotowywaliśmy raport przez kilka miesięcy. Napłynęła do nas ogromna liczba danych, które musieliśmy sensownie uporządkować i przedstawić w skondensowanej formie. Zastosowaliśmy innowacyjne podejście, ponieważ przyjrzeliśmy się nie tylko bezpośrednim stratom wynikającym ze zmian klimatycznych, ale również skutkom pośrednim. Podam przykład: rozpatrując ryzyko suszy czy, mówiąc dokładniej, nierównomierności opadów, zbadaliśmy również ryzyko blackoutu, które jest z opadami ściśle powiązane. W naszym kraju energia elektryczna jest produkowana z wykorzystaniem węgla, a w tym procesie niezbędna jest woda. Dlatego susza jest w stanie skutecznie utrudnić, a czasem uniemożliwić wytwarzanie prądu elektrycznego. A to już może spowodować ogromne zakłócenia i skutki finansowe dla poszczególnych obywateli, firm i całej gospodarki. Skutki suszy następują stopniowo, inaczej niż to ma miejsce w przypadku wichury czy powodzi. Co nie zmienia faktu, że bywają niezwykle dotkliwe.

Odcięcie od prądu to naprawdę katastrofa naturalna?
– Odchodzi się od podziału na katastrofy naturalne i katastrofy androgeniczne. Powiązania są bardzo ścisłe. Przykładowo katastrofa w elektrowni atomowej w Fukuszimie. Samo tsunami jest zjawiskiem naturalnym, ale potem nastąpił efekt domina – awaria elektrowni, zniszczenie połączeń kolejowych poprowadzonych wzdłuż wybrzeża… Uszkodzenie reaktora wywołało poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego i koło się zamknęło.

Klimat zmienia się niewątpliwie, widzimy to również w Polsce.
– Mamy luty, a kwitną pierwsze kwiaty. I chociaż w Europie jest niespodziewanie wczesna wiosna, która też jest przyczyną szeregu ryzyk, to w Ameryce Północnej zanotowano w tym samym czasie rekordowo niskie temperatury. Wszystko wskazuje na to, i taką właśnie tezę postawiliśmy w raporcie, że klimat będzie coraz bardziej rozchwiany. Dla rolnictwa wczesna wegetacja jest dużym ryzykiem, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem nastąpią fale zimna, które mogą zniszczyć całe przyszłe plony.

Wszyscy pamiętamy śnieg podczas majowego Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń w 2017 roku…
– Od śniegu bardziej niebezpieczny jest mróz, który sieje spustoszenia w sadach. Tradycyjne uprawy, takie jak rzepak, zboża czy ziemniaki, są na szczęście bardziej odporne. I to nie są tylko nasze problemy, klimat zmienia się globalnie.

W swoim opracowaniu „Global Risks Report 2019” Marsh wskazuje na rosnące znaczenie ryzyk klimatycznych na całym świecie. Podobne informacje podaje Lloyd’s of London, rynek ubezpieczeniowy od lat kojarzony z ubezpieczeniami na wypadek katastrof naturalnych. Raport klimatyczny PIU wpisuje się w ten trend. Jakie płyną z tego wnioski dla branży ubezpieczeniowej?
– Gwałtowne zmiany pogodowe nie są niczym nowym, z tym że zdarzają się coraz częściej. Produkty ubezpieczeniowe w Polsce pozwalają się zabezpieczyć przed skutkami wichury czy powodzi, ale większość Polaków albo nie ubezpiecza się w ogóle, albo na zbyt niskie kwoty. Pokazują to dobitnie kolejne powodzie czy nawałnice. Ludziom wydaje się, że nic złego się im nie przydarzy. Takie kalkulacje niestety nie zawsze się sprawdzają. Przygotowując raport, chcieliśmy zwiększyć świadomość tego, że zmiany klimatu dotyczą tak naprawdę każdego, powodują szereg ryzyk, które warto zabezpieczyć. Z pomocą ubezpieczeń, ale nie tylko. Temat jest bardzo szeroki. Niestety w naszym kraju wciąż powszechnie buduje się na terenach zalewowych. Stajemy się coraz bardziej zamożni, co również wpływa na potencjalny rozmiar strat i rosnącą konieczność zabezpieczenia posiadanego majątku. Wrocław dzisiaj jest zupełnie innym miastem niż podczas powodzi w 1997 r. Gdyby analogiczna fala powodziowa przyszła dzisiaj, to straty byłyby nieporównywalnie większe. W przypadku gradobicia, potencjalne straty też są większe… Mógłbym podawać jeszcze wiele przykładów, również dotyczących życia gospodarczego.


Czy to jest temat, który powinien zainteresować agenta ubezpieczeniowego?
– Jak najbardziej. Nowa ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym kładzie nacisk na analizę potrzeb klienta. Przed zaproponowaniem adekwatnej ochrony agent powinien wiedzieć, na jakie ryzyka klimatyczne jest narażony potencjalny klient. Dotyczy to również małych i średnich firm. Jak już wspominałem, niedoubezpieczenie to bardzo powszechny problem. Warto budować też świadomość ryzyk klimatycznych u klientów. Zarówno rząd, jak i niektórzy ubezpieczyciele wysyłają alerty pogodowe, które pozwalają zachować większą ostrożność i zabezpieczyć mienie przed wichurą czy ulewnym deszczem. Bo oprócz ochrony ubezpieczeniowej potrzebna jest również zapobiegliwość oraz świadomość.

Tak więc agent powinien rozmawiać z klientami o pogodzie!
– Zdecydowanie! Bardzo wiele szkód majątkowych jest związanych ze zmianami klimatycznymi i nic nie wskazuje na to, żeby ich liczba i wartość miała się zmniejszyć. Przeciwnie. Dlatego bardzo zachęcam, żeby przeczytać cały raport klimatyczny. Jest dostępny bezpłatnie na stronie www.piu.org.pl w zakładce „Analizy i raporty”. Staraliśmy się wnioski i dane przedstawić w postaci czytelnej i przystępnej, a zarazem zwięzłej. To są informacje, które pozwolą lepiej przeprowadzić analizę potrzeb dla klientów indywidualnych i korporacyjnych, a także pomóc klientom lepiej zabezpieczyć swój majątek, adekwatnie do jego wartości.

Dziękuję za rozmowę.
Aleksandra E. Wysocka

 

TFI PZU: Nowy zarząd

18 kwietnia rada nadzorcza Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych PZU dokonała szeregu zmian w zarządzie spółki.

Do zarządu TFI PZU powołany został...


czytaj dalej

Generali: Adam Malinowski odszedł ze stanowiska wiceprezesa

Adam Malinowski nie jest już wiceprezesem Generali. 12 kwietnia złożył rezygnację z zajmowanej funkcji. Do czasu mianowania następcy jego...


czytaj dalej

Generali: Dyrektor cyfryzacji powołany

Na stanowisko dyrektora ds. cyfrowych Generali został powołany Steven Zuanella. Jest on odpowiedzialny za przeprowadzenie transformacji cyfrowej,...


czytaj dalej

AXA: 10 mln euro na odbudowę Notre-Dame

AXA Group, która ma długą tradycję filantropijnego wsparcia dla ochrony francuskiego dziedzictwa kulturowego, zadeklarowała, że przyczyni się do...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Ruszyła masowa sprzedaż PZU GO

PZU GO, beacon połączony z mobilną aplikacją telematyczną, będący sztandarowym projektem ubezpieczyciela stworzonym przez jego ekspertów, trafił...


czytaj dalej

VIG Polska: Biznes majątkowy filarem wyników grupy

Wskaźnik wzrostu działalności majątkowej Vienna Insurance Group (VIG) w Polsce w 2018 roku był ponad dwuipółkrotnie wyższy niż całego rynku...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook