feed-image -

Reklama

Prawo


Prawo: posłowie poparli zmiany w ustawie o IKE
środa, 16 grudnia 2009 10:44

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za zmianami w przepisach o Indywidualnych Kontach Emerytalnych. Sejm we wtorek debatował w drugim czytaniu nad projektem nowelizacji ustawy o IKE.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: czy OC dla rzeczoznawców będzie obowiązkowe?
poniedziałek, 14 grudnia 2009 12:01

Rzecznik Ubezpieczonych przedstawił zmodyfikowane propozycje zmian legislacyjnych w odniesieniu do ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK dotyczące roli niezależnych rzeczoznawców samochodowych w procesach likwidacji szkód komunikacyjnych. Dyskusje wzbudza zapis o obowiązkowym OC dla rzeczoznawców

W opinii Rzecznika zjawisko ogromnej ilości zdarzeń drogowych (wypadki, kolizje), skutkujące lawiną opinii wydawanych przez rzeczoznawców samochodowych, w istotny sposób zwiększa ryzyko wystąpienia błędu w orzeczeniach. Zdaniem RU sytuacja ta wymaga „wprowadzenia do systemu prawnego ubezpieczenia, które kompensowałoby uszczerbek majątkowy wyrządzony przez takie osoby.”

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: kontrowersyjny wyrok WSA w sprawie leasingu z ubezpieczeniem
piątek, 11 grudnia 2009 11:18

Według orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 grudnia 2009 r., koszty ubezpieczenia leasingu, którymi leasingodawca obciąża korzystającego, powiększają podstawę opodatkowania z tytułu umowy leasingu. – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.Gazeta pisze, że wyrok WSA był zgodny z interpretacją prezentowaną przez organy podatkowe. Orzeczenie sądu wzbudziło kontrowersje ekspertów, w związku z czym, zdaniem „DGP”, ostateczne rozstrzygnięcie sprawy nastąpi w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Więcej szczegółów na ten temat w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, w artykule Łukasza Zalewskiego „Podatkowi podlega leasing z ubezpieczeniem”, pod adresem:

http://podatki.gazetaprawna.pl/orzeczenia/378007,podatkowi_podlega_leasing_z_ubezpieczeniem.html,2

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)

Add a comment
 
Prawo: od dziś obowiązują wyższe limity sum gwarancyjnych w OC
czwartek, 10 grudnia 2009 11:02

Od dziś zostają zwiększone sumy gwarancyjne (maksymalne wysokości odszkodowania) w komunikacyjnych ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej (OC). Ich nowy poziom jest efektem dostosowania polskiego prawa do regulacji Unii Europejskiej. Zmiana przepisów może skutkować wzrostem cen komunikacyjnych polis OC, choć pojawiły się głosy, że zwiększenie limitów jest jedynie pretekstem do wprowadzenia podwyżek.

Nowe sumy gwarancyjne są znaczeni wyższe od dotychczas obowiązujących. W przypadku szkód na mieniu (np. zniszczenie auta) poziom sum gwarancyjnych wzrasta z 300 tysięcy euro do 500 tysięcy euro. Z kolei maksymalna wartość odszkodowania, jakie może otrzymać kierowca z tytułu szkody osobowej (utrata życia lub zdrowia w wypadku) wzrasta z 1,5 mln euro do 2,5 mln euro.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: KNF rekomenduje zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego w szkodach z OC
poniedziałek, 07 grudnia 2009 10:30

Po przeprowadzeniu analizy sposobu rozpatrywania roszczeń o zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego, zgłaszanych z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych Komisja Nadzoru Finansowego uznała, że towarzystwa powinny uznawać te roszczenia, a praktyka postępowania zakładów ubezpieczeń w tej materii powinna zostać usystematyzowana..

Ze względu na rozbieżności w sposobie traktowania roszczeń przez poszczególne firmy ubezpieczeniowe, KNF wydała rekomendację zawierającą zasady postępowania, które mogłyby ujednolicić praktykę rynkową w tym zakresie. W wydanym komunikacie nadzór wyraził nadzieję, że zasady zostaną wdrożone przez ubezpieczycieli „i w ten sposób stworzą nowe standardy postępowania w zakresie rozpatrywania roszczeń o zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego.”

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: zwrot pieniędzy za zbyt długie ubezpieczenia pomostowe
środa, 02 grudnia 2009 10:14

Osoby, którym zbyt długo naliczano tak zwane ubezpieczenie pomostowe w kredytach hipotecznych, mogą żądać zwrotu pieniędzy - pisze „Rzeczpospolita”. Aby je odzyskać, konieczne jest jednak złożenie specjalnego wniosku.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: rządowy projekt niebawem trafi do PIU
wtorek, 17 listopada 2009 16:06

Polska Izba Ubezpieczeń nie otrzymała jeszcze przygotowywanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu zmian w prawie, pozwalających prokuratorom na decydowanie o wypłacie zaliczki na poczet odszkodowania dla ofiar wypadków drogowych - dowiedział się „Parkiet”.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: 1 milion zł rekompensaty za błąd medyczny
piątek, 13 listopada 2009 10:38

Ponad 1 milion zł rekompensat wraz z odsetkami zasądził Sąd Apelacyjny w Lublinie od szpitala w Puławach i PZU na rzecz 9-letniego Szymona F., który został kaleką wskutek błędu popełnionego w czasie porodu. Chłopiec będzie też otrzymywał przeszło 5,6 tys. zł miesięcznej renty.

Add a comment
Więcej…
 
Sejm: komisja skarbu przyjęła uchwałę dotyczącą ugody Polski z Eureko
piątek, 06 listopada 2009 10:27

Sejmowa komisja skarbu przyjęła w czwartek uchwałę, w której zapisano, że ugoda zawarta pomiędzy Skarbem Państwa a Eureko w sprawie PZU jest wynikiem zdecydowanych działań ministra skarbu Aleksandra Grada. Przeciwni uchwale byli posłowie opozycji, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu i na znak protestu opuścili salę obrad.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: Fundusz Zabezpieczeń Turystycznych alternatywą dla propozycji rządowych
piątek, 06 listopada 2009 10:27

Zdaniem biur podróży zapisy w rządowej nowelizacji ustawy o usługach turystycznych są nie do przyjęcia. Kwestią, która rozstrzyga o ich negatywnym stanowisku są proponowane w noweli zabezpieczenia interesów klienta na wypadek upadłości biura. – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Add a comment
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 następna > ostatnia >>

Strona 206 z 230

Aviva PTE: Maciej Karasiński nowym prezesem

Maciej Karasiński od kwietnia obejmie funkcję prezesa Aviva PTE. Jego nominacja jest efektem złożenia rezygnacji (ze skutkiem od końca marca)...


czytaj dalej

Gothaer TU: Marek Gołębiewski nowym członkiem zarządu

11 marca rada nadzorcza Gothaer TU zdecydowała o przedłużeniu kadencji dotychczasowego zarządu spółki na kolejnych pięć lat i poszerzeniu jego...


czytaj dalej

Swiss Re: Za 15 lat największym rynkiem ubezpieczeniowym będą Chiny

Rynki wschodzące pozostaną motorem wzrostu globalnej gospodarki i branży ubezpieczeniowej przez następną dekadę. Odzwierciedla to trwające...


czytaj dalej

Generali: Główne wskaźniki poszły w górę

W ubiegłym roku Grupa Generali zanotowała poprawę najważniejszych wskaźników. Wynik operacyjny i finansowy netto były lepsze niż w 2017 roku. W...


czytaj dalej

PIU: Jednolity wzór zaświadczeń o zdaniu egzaminu agencyjnego

Polska Izba Ubezpieczeń opracowała wzory pisemnych zaświadczeń o zdaniu egzaminu przez osoby, które chcą wykonywać czynności agencyjne....


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Pod dyktando lidera

Na przestrzeni ostatnich lat sytuacje, w których dyskurs branżowy został zdominowany przez jeden zakład ubezpieczeń, należały do rzadkości....


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook