Reklama

Rynek ubezpieczeń: Nowe przedsięwzięcia PZU
piątek, 15 marca 2019 09:57

13 marca PZU Zdrowie podpisało umowę przedwstępną nabycia 100% udziałów w spółce Falck Centra Medyczne oraz spółce NZOZ Starówka. Tego samego dnia PZU SA i Goldman Sachs Asset Management (GSAM) podpisały list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie zarządzania aktywami i dystrybucji funduszy.

O przejęciu placówek zdrowotnych Falck oraz podpisaniu listu intencyjnego o współpracy strategicznej z bankiem Goldman Sachs poinformowali prezes PZU Życie Roman Pałac i prezes PZU SA Paweł Surówka w trakcie odbywającej się 13 marca gali „nowePZU”*. Dzień później ubezpieczyciel ujawnił szczegóły transakcji. Przejęcie 32 placówek ambulatoryjnych Falck (bez segmentu ratownictwa medycznego – Falck nadal będzie świadczył te usługi) będzie największą akwizycją dokonaną dotychczas przez PZU Zdrowie.


Nabyte centra medyczne zlokalizowane są w 14 miastach na terenie całej Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Słupsku i Ustce. Łącznie pracuje w nich ponad 1100 osób, w tym lekarze, pielęgniarki, położne i personel administracyjny. Wśród przejętych punktów są zarówno wielospecjalistyczne centra medyczne zlokalizowane w dużych miastach, przychodnie przyzakładowe, jak również warszawska sieć Starówka, obecna z przychodniami rodzinnymi także w mniejszych miejscowościach wokół stolicy.  

Zakup ogólnopolskiej sieci znacząco poszerzy zasięg infrastruktury medycznej PZU Zdrowie, które od kilku lat nabywa i buduje centra medyczne pod własną marką. Sieć własna firmy zwiększy się z 65 do 97 jednostek.

- Przejęcie centrów medycznych Falck to największy projekt akwizycyjny PZU Zdrowie. Z uwagi na dynamicznie zwiększającą się liczbę klientów w ramach Opieki Medycznej PZU taka forma rozszerzenia naszej sieci była niezbędna. Wybraliśmy podmiot o dobrej renomie na rynku, z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze zarówno klientów indywidualnych jak i korporacyjnych. Poprzez włączenie kolejnych 32 placówek do sieci PZU Zdrowie będziemy w stanie zapewnić dostęp do opieki medycznej osobom mieszkającym zarówno w dużych, jak i średnich i mniejszych miastach – powiedziała Julita Czyżewska, prezes zarządu PZU Zdrowie.

Dla dotychczasowych pacjentów centrów medycznych Falck zmiana nie będzie niosła dodatkowych formalności.

- Ze względu na wysoką jakość świadczonych usług Falck był dotychczas istotnym partnerem PZU Zdrowie, jeśli chodzi o obsługę pacjentów posiadających ubezpieczenie medyczne PZU. Dlatego wierzę, że w efekcie tej transakcji jako PZU Zdrowie będziemy jeszcze bliżej naszych pacjentów, a doświadczenie przejmowanej kadry będziemy w stanie wykorzystać przede wszystkim przy rozwoju usług, z których Falck jest najbardziej znany – wyjaśnił Piotr Lizukow, członek zarządu PZU Zdrowie nadzorujący transakcję.

- Cieszymy się, że znaleźliśmy wiarygodnego nabywcę, który będzie dalej rozwijał przejmowane centra medyczne. Od dawna współpracowaliśmy z PZU przy obsłudze ich pacjentów. Falck zamierza kontynuować prowadzenie działalności w Polsce i nadal będzie świadczył usługi ratownictwa i transportu medycznego – powiedział Tor Lønnum, dyrektor finansowy grupy Falck.

PZU Zdrowie jest operatorem medycznym posiadającym własną sieć, do której po zamknięciu transakcji będzie należało 97 placówek. Ponadto współpracuje z ponad 2100 placówkami partnerskimi w 550 miastach w Polsce oraz 50 szpitalami i ponad połową aptek w kraju. Transakcja jest uwarunkowana uzyskaniem zgody ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

PZU i Goldman Sachs Asset Management planują współpracę w zakresie zarządzania aktywami i dystrybucji funduszy


Tego samego dnia PZU SA i Goldman Sachs Asset Management (GSAM) podpisały list intencyjny. Ich potencjalna współpraca w założeniu będzie symetryczna. GSAM wesprze PZU w dążeniu do osiąganiu jak najlepszych stóp zwrotu z aktywów, a PZU będzie dążyć do udostępnienia swoim klientom produktów zarządzanych (lub współzarządzanych przez GSAM) w swojej sieci dystrybucji. To założenie w szczególności odnosi się do oferowania innowacyjnych rozwiązań inwestycyjnych na platformie inpzu.pl.Równolegle GSAM będzie dążył do udostępnienia funduszy zarządzanych przez PZU klientom międzynarodowym. Dodatkowo współpraca zakłada stworzenie funduszu na region Europy Środkowowschodniej, zarządzanego przez PZU i udostępnienie go na globalnej platformie dystrybucyjnej GSAM.

***

*http://www.gu.com.pl/...
(AM, źródło: PZU, gu.com.pl)

 

Rynek ubezpieczeń: Wiener TU zamiast Gothaer TU

Po prawie siedmiu latach z polskiego rynku ubezpieczeń znika marka Gothaer. Za kilka tygodni przejęte przez Vienna Insurance Group towarzystwo...


czytaj dalej

Aviva TUnŻ: Mariusz Grendowicz przewodniczącym rady nadzorczej

Mariusz Grendowicz został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Aviva TUnŻ. To pierwszy niezależny członek RN firmy w Polsce, który objął...


czytaj dalej

WTW: Padły nowe rekordy inwestycji w insurtech

Inwestujący w insurtech na całym świecie w I kwartale 2019 r. wykonali największą liczbę transakcji, największą liczbę transakcji w sektorze...


czytaj dalej

Generali: Kwartał wzrostów

Pierwsze trzy miesiące obecnego roku były udane dla Generali. Grupa zanotowała wysokie wzrosty zysków i przypisu składki.

Przypis składki brutto...


czytaj dalej

PBUK: Nowela wymaga korekt

W ocenie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), wprowadzenie ściślejszych regulacji mogących ustabilizować działalność...


czytaj dalej

Digital Care: Ponad 6 tys. uszkodzeń smartfonów w trakcie majówki

Według statystyk firmy Digital Care, liczba uszkodzeń telefonów w trakcie tegorocznego długiego weekendu majowego była o ponad 30% wyższa niż w...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook