Reklama

Ubezpieczenia majątkowe: wzrost przypisu składki z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych
poniedziałek, 24 września 2007 10:28
{mosimage}Ubezpieczenia komunikacyjne w Polsce są bardzo atrakcyjne dla firm ubezpieczeniowych. Na rynek wchodzą nowe firmy specjalizujące się w tych ubezpieczeniach, zaś składka w ubezpieczeniach samochodów rośnie. GUS podał, że w pierwszym półroczu br. składka przypisana brutto z ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC wyniosła 58,8 proc. składki ogółem w ubezpieczeniach majątkowych, co oznacza wzrost o 1 pkt. proc. w ciągu roku. Składka przypisana brutto w ubezpieczeniach obowiązkowych OC wzrosła o 316,8 mln zł w porównaniu z pierwszym półroczem ub.r., czyli o 11,8 proc., a AC - wzrosła o 200,7 mln zł, czyli o 9,4 proc.

Wzrost udziału ubezpieczeń komunikacyjnych w rynku ubezpieczeń majątkowych podążał za wzrostem sprzedaży samochodów. Według danych Instytutu Samar, w pierwszym półroczu sprzedaż samochodów osobowych wyniosła 149 tys. 616 sztuk i była wyższa o 25 proc. niż rok wcześniej. Z kolei samochodów dostawczych w pierwszym półroczu sprzedano 23 tys. 718, o 31,1 proc. więcej niż w pierwszym półroczu ub.r.

Rozwijający się rynek przyciąga firmy ubezpieczeniowe. Ubezpieczyciele majątkowi, którzy w ostatnich miesiącach rozpoczynali sprzedaż na polskim rynku, zaczynają właśnie od ubezpieczeń komunikacyjnych. W ciągu ostatniego roku ubezpieczenia komunikacyjne zaczęły sprzedawać trzy firmy: AXA (listopad ub.r.), BRE Ubezpieczenia (luty br.), a w ostatnich dniach Liberty Direct.

Wiceprezes Link4 Sława Cwalińska-Weychert powiedziała PAP: - Widać, że w ubezpieczeniach komunikacyjnych jest prawdziwy rynek, a mechanizmy rynkowe uruchamiają naturalny jego wzrost. Widać też konsekwencje odmładzania parku samochodowego - stąd bierze się wzrost zapotrzebowania na AC. Dodała również: - Jeśli chodzi o inne ubezpieczenia majątkowe dla klientów indywidualnych, powoli rośnie zrozumienie, że człowiek bierze na siebie odpowiedzialność i potrzebuje ubezpieczenia. Największy potencjał wzrostu dałaby zmiana przepisów i upowszechnienie ubezpieczeń zdrowotnych.
Prezes firmy brokerskiej Aon Polska Sławomir Bany uważa, że ubezpieczyciele majątkowi idą w kierunku umów nakierowanych na klientów indywidualnych. - Stąd popularność ubezpieczeń komunikacyjnych. Trzeba pamiętać, że w ubezpieczeniach majątkowych od dłuższego czasu ubezpieczenia dla dużych firm podlegają bardzo istotnym zmianom cenowym. Spadki cenowe w ubezpieczeniach korporacyjnych sięgają nawet 70 proc., roczny spadek potrafi wynieść 40-50 proc. - powiedział Bany.
Zwrócił też uwagę, że w ubezpieczeniach korporacyjnych, po wejściu Polski do UE i zaistnieniu swobody świadczenia usług ubezpieczeniowych, wiele firm zaczęło korzystać z ubezpieczenia kupowanego za granicą, co spowodowało odpływ części składki poza Polskę. Ponadto firmy zmieniają zasady zarządzania ryzykiem. - To nie jest już tylko proste kupowanie ubezpieczeń - dodał.
Zdaniem ekspertów m.in. te zjawiska tłumaczą, dlaczego choć część ubezpieczeń majątkowych rozwija się bardzo dobrze, to cały sektor ubezpieczeń majątkowych zanotował w pierwszym półroczu spadek zysku brutto o 39,5 proc. w porównaniu z 1 półroczem ub.r. Spadek wyniku finansowego netto w ubezpieczeniach majątkowych wyniósł w tym okresie 44,5 proc.
Znacznie lepszą sytuację mieli w tym czasie ubezpieczyciele życiowi. Wzrost zysku brutto w ich przypadku wyniósł 86,9 proc., a wynik netto wzrósł o 81,6 proc.
Widoczne jest rosnące znaczenie ubezpieczycieli zagranicznych działających w Polsce. Udział składki brutto tych firm w łącznej składce firm ubezpieczeniowych wzrósł z 51,4 proc. do 57,2 proc. W ubezpieczeniach majątkowych udział składki brutto z umów podpisywanych przez firmy zagraniczne wzrósł z 43,4 proc. do 45,4 proc., zaś w ubezpieczeniach życiowych - z 57,9 proc. do 66 proc.

( PAP )

 

Rynek ubezpieczeń: Wiener TU zamiast Gothaer TU

Po prawie siedmiu latach z polskiego rynku ubezpieczeń znika marka Gothaer. Za kilka tygodni przejęte przez Vienna Insurance Group towarzystwo...


czytaj dalej

Aviva TUnŻ: Mariusz Grendowicz przewodniczącym rady nadzorczej

Mariusz Grendowicz został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Aviva TUnŻ. To pierwszy niezależny członek RN firmy w Polsce, który objął...


czytaj dalej

WTW: Padły nowe rekordy inwestycji w insurtech

Inwestujący w insurtech na całym świecie w I kwartale 2019 r. wykonali największą liczbę transakcji, największą liczbę transakcji w sektorze...


czytaj dalej

Generali: Kwartał wzrostów

Pierwsze trzy miesiące obecnego roku były udane dla Generali. Grupa zanotowała wysokie wzrosty zysków i przypisu składki.

Przypis składki brutto...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Lokalne porządki

Ostatnie lata w branży ubezpieczeniowej stały pod znakiem globalnych zmian w przepisach dotyczących branży ubezpieczeniowej. Zmniejszona aktywność...


czytaj dalej

SN: Odmowa podjęcia uchwał w dwóch sprawach

16 maja Sąd Najwyższy (SN) odmówił podjęcia uchwały w dwóch sprawach dotyczących materii ubezpieczeniowej, skierowanych do niego przez sądy...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook