Reklama

Underwriting on-line
środa, 26 października 2011 00:31

Rozmowa z Jarosławem Szwankowskim, członkiem zarządu CEU Sp. z o.o.

„Gazeta Ubezpieczeniowa”: – Po pierwsze gratuluję nagrody Luksusowa Marka Roku! Zdobycie tego typu wyróżnienia w pierwszym roku działalności to duże osiągnięcie.

Jarosław Szwankowski: – Dziękuję bardzo. Sądzę, że jest to w dużej mierze wynikiem faktu, że nasz produkt jest odpowiedzią na realne potrzeby rynku – można zauważyć spore zapotrzebowanie na produkty, które oferujemy.


Dziś chciałabym porozmawiać o Waszym systemie informatycznym, o którym sporo się ostatnio mówi w branży. Jak długo on powstawał i jaka jest jego historia?

– System powstał na bazie istniejących wymogów dla wniosków underwritingowych syndykatów Lloyd’s. Nasz system to ich elektroniczny odpowiednik. System określa, czy dane ryzyko jest dla nas akceptowalne, wylicza poziomy składek i generuje polisy praktycznie od ręki.

Kto był wykonawcą tego systemu?


– Poznańska firma Alliance Technology Polska dostarczyła wkładu technicznego, natomiast do nas, czyli do CEU, należał wkład merytoryczny i stworzenie swoistej logiki tego systemu. Nasz partner ma spore doświadczenie w branży ubezpieczeniowej i sugerował nam różne rozwiązania.

Jak długo trwały prace nad stworzeniem systemu?

– Prace zaczęły się na początku 2010 r. i trwają cały czas. Każdy system informatyczny żyje własnym życiem i można go udoskonalać praktycznie w nieskończoność. Zawsze można coś dodać albo poprawić jakąś funkcjonalność. Teraz pracujemy nad zwiększeniem elastyczności systemu dla klienta. W tej chwili polisy mogą być z miejsca wystawione na podstawie samych opisów przedstawionych przez klienta albo naszego korespondenta wspomagającego proces sprzedaży.

Klient może wykupić ubezpieczenie on-line bez pomocy pośrednika, tak jak w typowym rozwiązaniu typu direct?


– Może, ale zapłaci więcej niż wtedy, gdy skorzysta z pomocy pośrednika, którego my nazywamy korespondentem. Preferujemy współpracę z profesjonalnymi pośrednikami, przede wszystkim brokerami i multiagentami. To nam zapewnia, między innymi, wstępną selekcję ryzyk. To bardzo ważne, ponieważ oferujemy naprawdę wysokie limity sięgające wielu milionów złotych. W przypadku ubezpieczenia domów i mieszkań jest to 20 mln dla jednej lokalizacji. Właśnie pośrednicy są głównym źródłem biznesu, na którym nam zależy. Nie szukamy klienta masowego i nie zależy nam na konkurowaniu w sektorze klientów masowych. Wprowadziliśmy nawet limit składki minimalnej, który wynosi 1500 zł. Nie ubezpieczamy małych mieszkań, chyba że jest to kolejna lokalizacja ubezpieczana przez tę samą osobę. Mamy już kilku takich klientów, którzy ubezpieczają u nas szereg nieruchomości. Szukamy klientów z górnej półki, a do nich możemy trafić właśnie przez doświadczonych pośredników.

Czy Wasz system informatyczny jest przydatny również pośrednikowi?

– Jak najbardziej. Działa na bazie strony internetowej dostępnej z dowolnego miejsca na świecie. Korespondent otrzymuje od nas specjalny kod oraz hasło dostępu. Od tej pory wszystkie polisy, które zawrze, będą opatrzone jego kodem. To się wiąże z przypisaniem prowizji.

W trakcie naszej rozmowy odebrał Pan telefon od multiagencji zainteresowanej współpracą z CEU. Wiem też, że jeździcie po kraju i spotykacie się z brokerami. Rozumiem, że sieć sprzedaży systematycznie rośnie?

– Sieć się rozwija. Coraz więcej polis zawieramy za pośrednictwem brokerów, pojawiają się też inne podmioty, które chcą dystrybuować nasze produkty. Wygląda na to, że rynek nas zaakceptował.

Rozumiem, że nie szukacie agentów wyłącznych? Wasze produkty to raczej opcja dodatkowa dla pośredników z już rozwiniętą bazą klientów.

- Nasze produkty skierowane są do klientów zamożnych, najczęściej przedstawicieli wolnych zawodów, przedsiębiorców, właścicieli firm, menedżerów i kadry zarządzającej polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw – i dają one naszym korespondentom (brokerom i multiagentom) możliwość zaoferowania tym osobom unikalnej ochrony ubezpieczeniowej, czy to w zakresie ubezpieczenia domu od wszystkich ryzyk, czy też ubezpieczenia od utraty dochodu – ochrony udzielanej przez najstarszy, najbardziej „doświadczony” rynek świata – rynek Lloyd’s. Oferujemy możliwość współpracy profesjonalnym pośrednikom ubezpieczeniowym, którzy albo już obsługują klientów o takim profilu, albo chcą ich wspólnie z nami pozyskać – i nie wykluczamy współpracy z żadnym interesującym nas partnerem.

Dziękujemy za rozmowę.


CEU Sp. z o.o. jest coverholderem Lloyd’s – wyłącznym przedstawicielem 2 syndykatów działających na rynku Lloyd’s, oferującym na polskim rynku produkty ubezpieczeniowe Lloyd’s, skierowane do osób zamożnych – właścicieli luksusowych nieruchomości (domów, apartamentów, posiadłości) oraz osób samozatrudnionych, przedsiębiorców, przedstawicieli wolnych zawodów.

Oferowane przez CEU Sp. z o.o. produkty z rynku Lloyd’s to:

  • Ubezpieczenie domów i mieszkań na bazie pokrycia wszystkich ryzyk – oprócz standardowego ubezpieczenia murów i ruchomości domowych oferujące pokrycie dzieł sztuki, antyków, kosztowności i cennych kolekcji w ramach jednej polisy – z limitem do 20 milionów złotych na jedną lokalizację,
  • Ubezpieczenie utraty dochodu w wyniku wypadku lub choroby – pokrywające czasową niezdolność do wykonywania ubezpieczonego zawodu, z dziennym limitem świadczenia do 4000 złotych, oraz trwałą niezdolność do wykonywania zawodu – z maksymalnym limitem jednorazowej wypłaty do 5 milionów złotych (do limitu 5-letnich zarobków ubezpieczonego).


CEU Sp. z o.o. oferuje swoje produkty za pośrednictwem brokerów oraz wyselekcjonowanej grupy multiagentów ubezpieczeniowych, współpracujących z zamożnymi klientami, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek i dochody w pewny i bezpieczny sposób, wiążąc się z najstarszym ubezpieczeniowym rynkiem na świecie – z rynkiem Lloyd’s.

 

PZU Zdrowie: Wojciech Kossut prezesem zarządu Falck

17 czerwca Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników podjęło uchwałę o powołaniu zarządu Falck Centra Medyczne. Decyzją NZW w organie zarządzającym...


czytaj dalej

KUKE: Akcjonariusze powołali zarząd spółki na nową kadencję

14 czerwca Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) powołało zarząd spółki w dotychczasowym składzie...


czytaj dalej

ACORD: Innowacja dla rynku reasekuracji zwycięża

ACORD (Association for Cooperative Operations Research and Development), organizacja opracowująca globalne standardy dla branży ubezpieczeniowej...


czytaj dalej

L&G: Blockchain dla emerytur

Brytyjski ubezpieczyciel Legal & General nawiązał współpracę z Amazonem w celu ustanowienia pierwszego, jak się mówi, systemu blockchain dla...


czytaj dalej

Aviva: Autocasco na godziny

TERAZ by Aviva – taką nazwę nosi nowa marka Avivy, w ramach której ubezpieczyciel zaoferował AC na godziny, dostępne przez aplikację na smartfony....


czytaj dalej

Union Investment TFI w rękach Generali

Generali i niemiecka grupa Union Asset Management Holding AG sfinalizowały transakcję zakupu Union Investment TFI S.A. w Polsce. Generali...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook